W roku 2023 projekt "Warszawa kreatywna" objął nauką i zachętą do improwizacji dzieci ("Opowiedz mi bajkę"), młodzież i osoby dorosłe ("Czytanie dźwiękiem"), zarówno amatorów jak i uczniów szkół muzycznych ("Nie bój się improwizować!"). Rozszerzeniem warsztatów muzycznych były letnie warsztaty muzyczno-teatralne "W głębinach", oparte na budowaniu mini-spektaklu, posługującego się współczesnym językiem muzyki, teatru i tańca.
Uzupełnieniem oferty edukacyjnej projektu były też koncerty muzyki współczesnej dla dzieci o charakterze partycypacyjnym ("Dominobajki").
Artyści, którzy wzięli udział w projekcie:
IZABELA BUCHOWSKA - wiolonczela, wiolnoczela elektryczna
Jako solistka i kameralistka występowała podczas wielu znaczących festiwali w Polsce i na świecie.Jest laureatką wielu nagród i stypendiów, m.in. stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz DAAD, stypendium rządu niemieckiego. Jest absolwentką uczelni muzycznych w Poznaniu, Lubece i Nowym Jorku. Często nagrywa muzykę do filmów i seriali TV. Koncertuje również na specjalnie dla niej zaprojektowanej wiolonczeli elektrycznej i na wiolonczeli amplifikowanej. Firma DUX wydała jej płytę „Polish Music for Cello and Piano”, nagraną z Jakubem Tchorzewskim w Europejskim Centrum Muzyki K.Pendereckiego w Lusławicach.
MARTA GRZYWACZ - choreografia
Improwizatorka (głos, fortepian, ruch), absolwentka i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Współtworzy grupę wykonującą muzykę współczesną #Hashtag Ensemble, z którą występowała na wielu scenach w Polsce. W 2012 r. zdobyła tytuł Instant Composer oraz II nagrodę w konkursie dla improwizujących kompozytorów na festiwalu Transatlantyk. Na co dzień prowadzi zajęcia muzyczno-ruchowe dla dzieci, a także przygotowuje przyszłych nauczycieli do prowadzenia tego typu zajęć. Angażuje się również jako wykonawca i animator podczas koncertów dla dzieci organizowanych w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
IZABELA KOBYLAŃSKA - scenografia
Absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Warszawie w pracowni prof. Romualda Guta. Niezależnie od samodzielnych projektów współpracowała m.in. z magazynem „Moje Mieszkanie” i firmą THK Europe. Dla Związku Kompozytorów Polskich projektowała m.in. oprawę graficzną festiwalu „7 nurtów” z okazji 70-lecia ZKP, a od 2018 r. jest stałą autorką oprawy graficznej festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne.
Od wielu lat współpracuje także z Polskim Towarzystwem Muzyki Współczesnej jako autorka grafiki do takich projektów jak „Muzyka współczesna nie gryzie”, „Audio Stage”, „Powstanie 44” czy „Obrazy z Conrada”. Współprowadzi także warsztaty improwizacji dla dzieci.
MAŁGORZATA KOŁCZ – kontrabas
Ukończyła AM w Gdańsku oraz UAM w Poznaniu. Jako muzyk orkiestrowy występuje z zespołami kameralnymi i orkiestrami, jako kameralistka wykonuje również muzykę eksperymentalną i improwizowaną (m.in. Trillingen Duo). Aktywnie działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej i jej twórców, inicjując i organizując liczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne, np. koncerty prawykonań "Obrazy z Warszawy", "Audio Stage" czy warsztaty improwizacji dla dzieci. Od 2014 r. współpracuje z festiwalem Warszawskie Spotkania Muzyczne. Była kierownikiem ds. promocji Instytutu Muzyki i Tańca. W roku 2022 za działalność edukacyjną otrzymała Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich.
BARTOSZ KOŁSUT – akordeon i bandoneon
Wielokrotnie uczestniczył w kursach mistrzowskich wybitnych wykładowców. Jest laureatem w licznych konkursach, festiwalach i przeglądach ogólnopolskich i międzynarodowych, koncertuje także w wielu składach kameralnych. W 2014 roku zdobył tytuł „Młodego Muzyka Roku ”, co było wynikiem wygranej w ogólnopolskim konkursie o tej samej nazwie, organizowanym przez TVP Kultura oraz MKiDN. Spektakularnym osiągnięciem Bartosza Kołsuta jest dwukrotny występ w nowojorskiej Carnegie Hall (USA).
JAROSŁAW KORDACZUK - monokton
Studia kompozytorskie odbył na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Jego myśli twórcze kołaczą się od piosenki poetyckiej i muzyki dla dzieci po utwory eksperymentalne - przechodząc przez różne odcienie muzyki instrumentalnej i wokalnej, kameralnej i symfonicznej, akustycznej i elektroakustycznej, klasycznej i improwizowanej. Jako twórca muzyki eksperymentalnej charakteryzuje się dbałością o to, by realizacja warstwy elektronicznej odbywała się na urządzeniach, w których czytelne jest przeniesienie gestu na dźwięk. Jest m.in. twórcą prototypowego instrumentu - monoktonu.
KASIA LEWANDOWSKA - harfa
Grę na harfie studiowała w Warszawie i Frankfurcie n/Menem. Tworzy multimedialne kompozycje na harfę koncertową i elektryczną a także inne zmodyfikowane harfy w połączeniu ze światłem, kolorem, tekstem oraz tańcem. Bliska jej jest idea muzyki postrzeganej całościowo, wszystkimi zmysłami: nie tylko słuchem i wzrokiem ale także dotykiem, węchem i smakiem. W roku 2014 założyła wydawnictwo „Orange Medien/Visuel”, regularnie obecne na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie n/Menem. Jej partytury i projekty graficzne znajdują się w licznych bibliotekach muzycznych Europy, USA i Japonii.
LESZEK LORENT - perkusja
Jest wybitnym perkusistą, wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, laureatem licznych krajowych i międzynarodowych konkursów, a także autorem monografii naukowych i artykułów z pogranicza muzyki i filozofii.
Ma na swoim koncie prawykonania dzieł wielu współczesnych kompozytorów, a z jego inspiracji powstało kilkadziesiąt kompozycji przeznaczonych na perkusję, w tym dzieła na perkusję solo i orkiestrę. Jego dorobek fonograficzny obejmuje kilkanaście płyt, w których występuje jako solista i kameralista.
MARTA MAŚLANKA - cymbały
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie instrumentów perkusyjnych. Od 1993 r. gra na cymbałach. Specjalizuje się w muzyce filmowej, teatralnej i tradycyjnej.
Wzięła udział w nagraniu kilkudziesięciu płyt. Przez wiele lat współtworzyła Zespół Polski. Na perskich cymbałach-santurze wykonuje również muzykę irańską w zespole PersoPolish Dariusha Rasouli. Prowadzi orkiestrę perkusyjną „Batucada” w Szkole Podstawowej im. Stanisława Moniuszki w Łajskach. Brała udział w projekcie „Grajmy w szkole”. Koncertuje dla dzieci m.in. ze „Smykofonią” i projektem „Senjawazabawa”.
PATRYK TIK-TAK MATELA - beatbox i looper
Magister anglistyki na UW, pionier łączący beatbox z różnymi stylami, autor pierwszej w Polsce książki o human beatbox. Improwizuje w wielu gatunkach muzycznych, od hip-hopu i elektroniki po muzykę współczesną - występował m.in. na obchodach 70-lecia Związku Kompozytorów Polskich. Kilkukrotnie był jurorem zawodów beatboxowych, udziela się na niezliczonych imprezach w Polsce i za granicą. Organizuje m.in. oficjalne mistrzostwa – WBW Polish Beatbox Battle, które są największym beatboxowym wydarzeniem roku w Polsce. Często działa charytatywnie, m.in. prowadząc warsztaty w domu poprawczym czy występując w domu dziecka.
GRZEGORZ OCIEPKA - aktor
Jego twórczość od początku związana jest z teatrem dla dzieci. Był aktorem m.in. Teatru Animacji w Poznaniu, Teatru Lalek Guliwer w Warszawie i Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Reżyseruje sztuki teatralne, jest autorem scenariuszy i spektakli dla dzieci, na przykład „Recepta na odwagę” czy „Witaminowa przygoda”. Od ponad 20 lat prowadzi swój własny teatr „Promyk“. Prowadzi też warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i instruktorów teatralnych. Organizuje je samodzielnie i we współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami, jak np. Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu czy Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.
JAROSŁAW SIWIŃSKI – syntezator
Absolwent fortepianu i kompozycji warszawskiej Akademii Muzycznej. Jako pianista i kompozytor współpracował m.in. z Fryderykiem Rzewskim, Michelangelo Pistoletto, Viktorem Loisem, Yin Peet, Grupą Azorro, a także Bang On a Can (Nowy Jork) i Forbidden City Chamber Orchestra (Pekin). Był członkiem Grupy MM, działającej na pograniczu teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Przez wiele lat współpracował także z Pracownią Filmu Animowanego Daniela Szczechury w warszawskiej ASP, a także z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka. Od 2017 r. pełni funkcję dyrektora artystycznego festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne.
BARTOSZ SMORĄGIEWICZ – saksofony, flety egzotyczne
Absolwent saksofonu jazzowego i kompozycji w Akademii Muzycznej w Würzburgu. Jako saksofonista i klarnecista występował w Europie i USA. Jednym z jego wielu osiągnięć jest wygrana w konkursie amerykańskiej organizacji „Meet The Composer”, w wyniku której otrzymał grant na realizację projektu „Diaspora Crossings”(serii koncertów w Nowym Jorku), który utworzył z japońskimi muzykami Nobuko Miyazaki, Emi Inabą, Yoko‚ Layio’ Nakahashi oraz wiolonczelistką Izabelą Buchowską.
Jego muzykę wykonuje m.in. Wuerzburger Jazz Orchestra (Niemcy), Big Band UMFC w Warszawie oraz Big Band Akademii Muzycznej w Poznaniu.