Obituarium

Max Wengler i Reinhardt Oehlschlägel, Stuttgart 2007

Żegnamy zmarłego w dniu 29 kwietnia br. teoretyka muzyki i dziennikarza Reinharda Oehlschlägela, założyciela – w roku 1983 – i redaktora naczelnego opiniotwórczego pisma poświęconego muzyce współczesnej „MusikTexte” wydawanego w Kolonii. Honorowego członka Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), założyciela – w 1991 roku – i wieloletniego redaktora naczelnego pierwszego pisma poświęconego muzyce współczesnej o zasięgu globalnym – World New Music Magazine. Reinhard Oehlschläger wielokrotnie odwiedzał festiwal „Warszawska Jesień”, pisał o tym festiwalu i o muzyce polskich kompozytorów. Promował polską muzykę współczesną zarówno na łamach stworzonego i prowadzonego przez siebie pisma jak i w niemieckim radiu, zamawiał audycje i artykuły u polskich muzykologów. Czas intelektualnego oddziaływania Zmarłego stanowi kolejny rozdział polsko-niemieckego dialogu kulturowego – okres przełomów estetycznych, kulturowych i politycznych, zaczynający się od połowy lat osiemdziesiątych i trwający do chwili obecnej. W Zmarłym tracimy Przyjaciela muzyki polskiej i wnikliwego obserwatora muzycznych idei.

Będziemy o Nim pamiętać.

Krzysztof Knittel – Polska Rada Muzyczna
Jerzy Kornowicz – Związek Kompozytorów Polskich
Maciej Żółtowski – Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej 

***cci20140908_00542-300x202
Witold Szalonek, [Włodzimierz Kotoński], Martin Bresnick
 

Z wielki żalem zawiadamiamy, że 4 września 2014 roku odszedł od nas Profesor Włodzimierz Kotoński, wybitny kompozytor i pedagog, jedna z najważniejszych postaci polskiej muzyki, wychowawca kilku pokoleń kompozytorów, wieloletni Prezes i Członek Honorowy naszego Stowarzyszenia.
Zarząd PTMW

Z wielkim smutkiem żegnamy Włodzimierza Kotońskiego, wybitnego polskiego kompozytora. Był szczególnie pomocny i aktywny przy reaktywacji Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej.  Kiedy zainicjowałem zorganizowanie PTMW po wieloletniej przerwie, Włodzimierz Kotoński stanął u mego boku i w trudnych czasach lat osiemdziesiątych pomagał swoim doświadczeniem i prestiżem swojej osobowości. Jego wkład w rozwój i kształt PTMW jest istotny.
Cenimy Go za Jego twórczość, zaangażowanie w pracy dydaktycznej i za koleżeńską postawę wobec młodych.
Będziemy pamiętać.
Zygmunt Krauze

* * *

W poniedziałek 3 sierpnia 2015 r. odszedł Profesor Adam Walaciński (1928-2015)*, wybitny kompozytor i krytyk muzyczny, uczeń Eugenii Umińskiej i Stefana Kisielewskiego, emerytowany profesor i prorektor (1993-96) Akademii Muzycznej w Krakowie, Członek PTMW.

* * *

5 stycznia 2016 r. w wieku 90 lat francuski zmarł dyrygent i kompozytor Pierre Boulez.

Boulez czołowym twórcą powojennej awangardy. W 1960 roku władze francuskie zabroniły mu wjazdu do ojczyzny. Powodem takiej decyzji miało być sprzeciwienie się wojnie w Algierii. Od tego czasu dyrygent postanowił większość swojego życia spędzić w Niemczech. Boulez był wizjonerem. Namawiał do palenia oper i tworzenia nowych.

W 1967 roku został gościnnym dyrygentem Cleveland Orchestra. Rok później objął funkcję dyrektora BBC Symphony Orchestra i sprawował ją do 1974 roku. Został też dyrektorem i New York Philharmonic. W 1970 został dyrektorem Institut de Recherche et de Coordination Acoustique/Musique (IRCAM) i sprawował tę funkcję do 1991. W 2012 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdan Zdrojewski, uhonorował kompozytora Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Medal wręczał ambasador RP we Francji, Tomasz Orłowski. Boulez występował z najznakomitszymi światowymi orkiestrami. Szczególnie zasłynął genialnymi interpretacjami utworów Arnolda Schoenberga, Igora Strawińskiego oraz Bela Bartoka.

(onet.pl muzyka)

* * *


20 stycznia 2016 r. w wieku 68 lat zmarł Kazimierz Kościukiewicz. Był członkiem Kapituły Wrocławskiej Nagrody Muzycznej i wiceprezesem Świdnickiego Towarzystwa Muzycznego, uczył na Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Urodził się 23 stycznia 1948 w Jaworze. Obronił dyplom na Wydziale Kompozycji, Teorii i Dyrygentury, ukończył także Studium Doktoranckie na Wydziale Filologicznym w Instytucie Bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studia podyplomowe w zakresie zarządzania placówkami oświatowymi i kulturalnymi w AM we Wrocławiu.

Od 1987 roku pracował w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, ostatnio jako starszy wykładowca. Prowadził zajęcia na Wydziale Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej. W Filharmonii Wrocławskiej pracował jako kierownik programowy i pełnomocnik ds. festiwali, był zastępcą dyrektora festiwalu i kierownikiem literackiem w Operze Wrocławskiej.

W 1996 roku został dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Świdnicy, od 2003 także Społecznej Szkoły Muzycznej II st. w Świdnicy. Był współinicjatorem i organizatorem I Dni Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu (1983), Świdnickich Dni Muzyki Kameralnej (1997-98), Świdnickich Konfrontacji Młodych Skrzypków (od 2001), Dolnośląskiego Kolędowania w Świdnicy (od 2002).
Pisał także recenzje muzyczne, m.in. dla „Trybuny Opolskiej”, „Słowa Polskiego” „Ruchu Muzycznego”, „Odry”, „Rocznika Wrocławskiego”.

(wyborcza.pl, Wrocław)

* **

21 stycznia 2016 r. zmarł w wieku 73 lat Bogusław Kaczyński – dziennikarz, publicysta muzyczny i konferansjer zmarł 21 stycznia 2016 roku w Warszawie. Przez wiele lat był popularyzatorem opery, operetki i muzyki poważnej. Zasłynął jako autor popularnych programów w Telewizji Polskiej oraz słynnej serii płytowej „Bogusław Kaczyński – Złota Kolekcja”. Prowadził transmisje telewizyjne z najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju i za granicą.

* * *


Nie żyje sir Peter Maxwell Davies, jeden z czołowych brytyjskich kompozytorów zmarł 14 marca w wieku 81 lat po długiej walce z białaczką. Jego kompozycje wniosły niekwestionowany wkład w rozwój muzyki ostatniego półwiecza. On sam określany był mianem prowokatora, enfant terrible świata muzycznego. Napisał m.in. 10 symfonii i 6 oper. Ostatnia – dziecięca opera „The Hogboon” miała swoją premierą w londyńskim The Barbican w czerwcu zeszłego roku. W latach 2004-2014 Sir Peter Maxwell Davies był nadwornym kompozytorem królowej Elżbiety II. Davies został uhonorowany licznymi tytułami doktora honoris causa w przeróżnych instytucjach, pomimo że był znany jako enfant terrible lat 60-tych, którego muzyka szokowała publiczność. Jego kompozycje często wykorzystywały ironiczne przeróbki znanych utworów, jak np. „Eight Songs for a Mad King” (1969), w których sparodiował „Mesjasza” Handla w podobnym styl, jak Jimi Hendrix przerobił hymn Stanów Zjednoczonych. Davies był również jednym z pierwszych kompozytorów, którzy założyli internetowe strony muzyczne – jego MaxOpus, z której można ściągać jego muzykę, powstała w 1996 roku.

***

 Nie żyje kompozytor i dyrygent Stanisław Skrowaczewski. Miał 93 lata.

Był pierwszym dyrygentem polskiej orkiestry symfonicznej we Wrocławiu i jedną z największych postaci współczesnej dyrygentury. Zmarł 21 lutego w Minneapolis. Stanisław Skrowaczewski należał do najważniejszych postaci w historii muzycznej Wrocławia. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku czterech lat. Mając lat siedem, skomponował pierwszy symfoniczny utwór, a cztery lata później debiutował jako pianista. Studiował kompozycję u Nadii Boulanger, uczestniczył także w założeniu awangardowej grupy Zodiaque w Paryżu. W 1946 roku został dyrygentem pierwszej polskiej orkiestry symfonicznej we Wrocławiu. Później był też dyrektorem Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Filharmonii Krakowskiej, a także stałym dyrygentem Filharmonii Narodowej w Warszawie. Po zwycięstwie w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Rzymie w 1956 r. i debiucie z Cleveland Orchestra w Stanach Zjednoczonych jego kariera nabrała jeszcze większego rozpędu. W roku 1960 objął stanowisko dyrektora muzycznego Minneapolis Symphony Orchestra (obecnie Minnesota Orchestra). Pełnił tę funkcję przez 19 lat. Współpracował z czołowymi orkiestrami na całym świecie, w tym z New York Philharmonic, London Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra, Royal Concertgebouw Orchestra, Berliner Philharmoniker, Wiener Philharmoniker. Występował w Operze Wiedeńskiej
i Metropolitan Opera, koncertował w Ameryce Północnej i Południowej, Australii, Azji. W ostatnich latach powracał jednak do Wrocławia – dyrygował zarówno w budynku Filharmonii na ul. Piłsudskiego, jak i w Narodowym Forum Muzyki. Jego ostatni wrocławski koncert odbył się w kwietniu 2016 roku. Maestro zadyrygował wówczas NFM Filharmonią Wrocławską, która wykonała VII Symfonię Antona Brucknera. Było to jedno z największych wydarzeń sezonu 2015/2016 – polski dyrygent uchodził w świecie za najwybitniejszego interpretatora dzieł niemieckiego kompozytora. Podczas ostatniej wizyty Stanisława Skrowaczewskiego we Wrocławiu przed gmachem NFM została odsłonięta dedykowana mu tablica z cyklu Osobowości Muzyczne NFM. Pracował do końca życia, będąc najstarszym aktywnie działającym dyrygentem

***

echojnacka

Kolejne smutne wieści dla polskiej kultury muzycznej. Wczoraj, po długiej chorobie, zmarła Elżbieta Chojnacka (10 września 1939 r. w Warszawie – 28 maja 2017 r. w Paryżu) – jedna z najwybitniejszych klawesynistek w historii tego instrumentu, członek honorowy Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Od lat mieszkała we Francji, największe sukcesy odnosiła na forum międzynarodowym. Specjalizowała się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Była ważną postacią dla Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej m.in. jako wykładowca Wakacyjnych Kursów dla Młodych Kompozytorów organizowanych przez nasze Stowarzyszenie.
W dniu dzisiejszym artykuły poświęcone jej pamięci opublikowało m.in. Polskie Radio Program 2, Rzeczpospolita, Ruch Muzyczny.