XIV Konkurs Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców
2022
Koncert Laureatów
Serdecznie zapraszamy na KONCERT LAUREATÓW XIV Konkursu Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców 2022. Koncert, współorganizowany z Programem 2 Polskiego Radia, odbędzie się
5 listopada, 2022 r., o godz. 19.00, w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. A. Osieckiej w Warszawie, ul. Myśliwiecka 3/5/7.
Wstęp bezpłatny!
Zachęcamy Państwa do pobrania PROGRAMU KONCERTU w wersji elektronicznej
🎤🎧🎼🎹🥁🪘🎷🎺🪗🎸🪕🎻🎵🎶🎤🎧🎼🎹🥁🪘🎷🎺🪗🎸🪕🎻🎵🎶🎤🎧🎼🎹🥁🪘🎷🎺🪗🎸🪕🎻🎵🎶
PROTOKÓŁ Z OBRAD JURY
15 października 2022 roku zakończyły się obrady Jury XIV Konkursu Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców 2022, które trwały od 9 października 2022 r.
Jury obradowało w składzie: Anna Dorota Władyczka, Dariusz Przybylski, Maciej Żółtowski.
Dobór repertuaru stanowił ważny element oceny Jury.
W kategorii uczniów szkół muzycznych II stopnia trzy równorzędne Nagrody w wysokości 2000 złotych każda, dzielone po połowie pomiędzy laureatów i ich nauczycieli, otrzymali:
Augustas Vasiliauskas (saksofon), uczeń ZPSM nr 1 w Warszawie, w klasie Pawła Gusnara i Alicji Wołyńczyk-Raniszewskiej
Małgorzata Cieszko (obój), uczennica ZPSM im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, w klasie Piotra Pyca
Maria Sujka (flet), uczennica ZPSM I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, w klasie Iwony Kałużyńskiej.
W kategorii studentów uczelni muzycznych trzy równorzędne Nagrody w wysokości 3000 złotych każda, dzielone pomiędzy laureatów i ich pedagogów, otrzymali:
Julia Pałęcka (altówka), studentka Universität der Künste Berlin, w klasie Hartmuta Rohde
Maksymilian Błaszczyński (klarnet), student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie Arkadiusza Adamskiego
Martyna Chmura (fortepian), studentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie Elżbiety Pasierowskiej.
W kategorii studentów uczelni muzycznych jedno Wyróżnienie w wysokości 1000 złotych, dzielone pomiędzy laureata i jego pedagoga, otrzymał:
Dawid Kosiński (akordeon), student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie Daniela Lisa.
Nagrodę rzeczową Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (PWM) dla wskazanego przez Jury laureata – za najlepsze wykonanie utworu z katalogu PWM – voucher w wysokości 500 zł na zakup publikacji PWM do wykorzystania w księgarni internetowej do końca 2022 roku otrzymała:
Małgorzata Cieszko (obój), uczennica ZPSM im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, w klasie Piotra Pyca, za najlepsze wykonanie utworu Witolda Lutosławskiego pt. „Epitafium” na obój i fortepian (1979)
dla nauczyciela laureatki nagrody PWM – voucher, zapewniający 20% rabatu na cały asortyment księgarni internetowej PWM do zrealizowania do końca 2022 roku.
W kategorii uczniów szkół muzycznych II st. oraz studentów uczelni muzycznych Nagrody Specjalnej dla najlepszego akompaniatora nie przyznano.
REGULAMIN
XIV KONKURSU MUZYKI XX i XXI WIEKU DLA MŁODYCH WYKONAWCÓW 2022
1. Konkurs jest otwarty dla solistów – instrumentalistów i wokalistów w następujących kategoriach:
– uczniowie szkół muzycznych II stopnia,
– studenci uczelni muzycznych (studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie, podyplomowe).
W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczący się i studiujący w Polsce (bez względu na obywatelstwo) oraz obywatele polscy uczący się i studiujący za granicą.
2. Repertuar:
Przedmiotem konkursu jest muzyka XX i XXI wieku.
Program dla uczniów szkół muzycznych II stopnia powinien zawierać co najmniej:
- jeden utwór z lat 1920-1940
- jeden utwór z lat 1940-1980
- jeden utwór skomponowany po roku 1980.
Łączny czas trwania: 20 – 30 minut.
Program dla studentów uczelni muzycznych powinien zawierać co najmniej:
- jeden utwór z lat 1920-1940
- dwa utwory z lat 1940-1980
- dwa utwory skomponowane po roku 1980.
Łączny czas trwania: 30 – 40 minut.
W szczególnych wypadkach dyrektor konkursu może dopuścić utwory powstałe w innych ramach czasowych niż wskazane wyżej.
- każdy utwór musi być skomponowany przez innego kompozytora
- program musi zawierać co najmniej jeden utwór kompozytora polskiego
- jeden z wybranych do wykonywania utworów musi pochodzić z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego; katalog jest dostępny na stronie https://pwm.com.pl
- program może obejmować transkrypcje
- program może obejmować części utworów cyklicznych
- program powinien reprezentować różne style i gatunki muzyki współczesnej, a jego dobór stanowić będzie ważny element oceny jury.
W przypadku wykonywania utworów opublikowanych drukiem, przypominamy
o konieczności korzystania z oryginalnych materiałów nutowych.
3. Przesłuchania:
W tym roku, ze względu na epidemię Covid-19, przesłuchania konkursowe odbędą się wyłącznie w formie zdalnej, w dniach 9 – 15 października 2022 roku.
15 października 2022 roku zostaną wyłonieni laureaci.
4. Nagrody:
- trzy równorzędne nagrody dzielone po połowie pomiędzy laureatów i ich pedagogów ze szkół muzycznych II stopnia
- trzy równorzędne nagrody dzielone po połowie pomiędzy laureatów i ich pedagogów z uczelni muzycznych
- nagroda specjalna dla najlepszego akompaniatora, ucznia szkoły muzycznej II stopnia,
- nagroda specjalna dla najlepszego akompaniatora, studenta uczelni muzycznej.
Łączna pula nagrdód wynosi 16 000 złotych
Nagrody pozaregulaminowe:
Nagroda rzeczowa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (PWM):
- dla wskazanego przez Jury laureata – za najlepsze wykonanie utworu z katalogu PWM – voucher w wysokości 500 zł na zakup publikacji PWM do wykorzystania w księgarni internetowej do końca 2022 roku.
- dla nauczyciela laureata nagrody PWM – voucher, zapewniający 20% rabatu na cały asortyment księgarni internetowej PWM do zrealizowania do końca 2022 roku.
Gorąco zachęcamy wszystkich Uczestników Konkursu do wzięcia udziału w akcji promocyjnej organizowanej przez jednego z naszych Partnerów – Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Informacja jak można wziąć udział w akcji znajduje się poniżej.
Pedagodzy laureatów otrzymają dyplomy honorowe za propagowanie muzyki współczesnej w swojej pracy dydaktycznej. Organizatorzy doceniają ogromną pracę i rolę nauczycieli w przygotowaniu programu na konkurs. Z tego powodu każda nagroda regulaminowa (za wyjątkiem nagród specjalnych dla akompaniatorów) będzie dzielona po połowie między laureata i jego mistrza.
Laureaci wezmą udział w uroczystym koncercie, który odbędzie się 5 listopada 2022 r., w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. A. Osieckiej w Warszawie. Koncert zostanie zarejestrowany przez Program 2 Polskiego Radia i zaoferowany do odtworzenia rozgłośniom Europejskiej Unii Radiowej.
Organizacja koncertu będzie w pełni uzależniona od sytuacji epidemiologicznej w bieżącym okresie. Jeżeli koncert laureatów, z przyczyn niezależnych od Organizatora nie dojdzie do skutku, odbędzie się w najszybszym dostępnym i bezpiecznym terminie, podanym do wiadomości co najmniej miesiąc przed nowym terminem koncertu. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany formy przeprowadzenia Koncertu Laureatów, w przypadku wystąpienia jednego ze stanów wyjątkowych, przewidzianych ustawą.
5. Jury:
Członkowie jury są uznanymi specjalistami w zakresie szeroko pojętej muzyki współczesnej o międzynarodowej reputacji i nie są pedagogami instrumentu zatrudnionymi w polskim szkolnictwie muzycznym.
Skład Jury:
Dariusz Przybylski, Anna Dorota Władyczka, Maciej Żółtowski.
Jury zadecyduje o ostatecznym podziale nagród.
6. Zgłoszenia:
Zgłoszenia należy nadsyłać wyłącznie formie elektronicznej, za pośrednictwem usługi WeTransfer wetransfer.com, na adres email ptmw@epistola.pl
Do zgłoszenia proszę dołączyć:
- nagranie audio-video z przygotowanym przez Państwa programem konkursowym, dokonane za pomocą dostępnych środków (np. telefon komórkowy, kamera)
- karty programowe poszczególnych uczestników
- oświadczenie o korzystaniu z oryginalnych materiałów nutowych
- PDF z materiałami nutowymi do wglądu Jury.
Wzory dokumentów do pobrania:
Zgłoszenia dotyczą zarówno solistów, jak i akompaniatorów.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 1 października 2022 r.
Udział w Konkursie jest bezpłatny!
Wszelkich informacji udziela Biuro PTMW
kom. 535-266-363
tel./fax: (22) 827 69 81
e-mail: ptmw@epistola.pl
Dyrektor konkursu: Radosław Król
Sekretarz konkursu: Iwona Kisiel
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Partnerem Konkursu jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
* * *
Akcja promocyjna PWM:
Szanowni Państwo,
Polskie Wydawnictwo Muzyczne będąc Partnerem Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców zaprasza do udziału w szeroko zakrojonej akcji promocyjnej publikacji nutowych. Niniejsza akcja ma również na celu wypromowanie młodych Artystów biorących udział w Konkursie Muzyki XX i XXI wieku oraz zaprezentowanie ich sylwetek szerszej grupie odbiorców.
Jak wziąć udział w naszej akcji?
Aby skorzystać z szansy przedstawienia się naszej publiczności należy przesłać swoje zdjęcie z publikacją nutową utworu z katalogu PWM, który zostanie zaprezentowany w Konkursie, a także w kilku zdaniach opisać walory merytoryczne, techniczne czy artystyczne wybranej pozycji. Zachęcamy do wskazania czym dany utwór się wyróżnia, co Państwa w nim ujęło, co było wykonawczym wyzwaniem etc.
Przesłane przez Państwa materiały będą cyklicznie publikowane w social mediach Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (Facebook, Instagram). Jeżeli posiadają Państwo konto w wyżej wymienionych kanałach komunikacji, prosimy o podanie swojej nazwy, byśmy mogli Państwa oznaczyć w odpowiednim poście.
Udział w akcji jest bezpłatny, dlatego tym goręcej zapraszamy do zaprezentowania się naszej społeczności!
Wszelkich szczegółowych informacji udzieli Państwu koordynator projektu ze strony PWM - Karolina Jaskółowska – poprzez adres mailowy Karolina_Jaskolowska@pwm.com.pl lub pod numerem telefonu 885 860 897.
Serdecznie zapraszamy!
Karolina Jaskółowska
Specjalista ds. promocji i edukacji
Polskie Wydawnictwo Muzyczne