Menu Zamknij
polmic 1160 x 250 px

WARSZTATY IMPROWIZACJI DLA DZIECI „OPOWIEDZ MI BAJKĘ"

Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej Miejsce: Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu oraz Filia w Domaszkowie

W czwartek 29 września rusza kolejna edycja warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, które Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej organizuje od kilku lat w całej Polsce. 

Główną ideą projektu jest popularyzacja muzyki naszych czasów oraz improwizacji wśród najmłodszych. Dzieci podczas warsztatów poznają podstawy improwizacji, poznają różnorodne instrumentarium, bawią się pięknie ilustrowanymi książkami i w ten sposób łagodnie wchodzą w świat muzyki współczesnej. 

Pierwsze tegoroczne warsztaty odbędą się w dwóch dolnośląskich miejscowościach w Międzylesiu i Domaszkowie w dniach 29-30 września i 1 października.

Zajęcia poprowadzą znakomici artyści – multiinstrumentalista Bartosz Smorągiewicz, kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński.

Trwa rekrutacja uczestników warsztatów rodzinnych, które odbędą się w sobotę 1 października o godz. 11:00 w Filii MGOK w Domaszkowie (ul. Kolejowa 3, Domaszków).

Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego prosimy o wcześniejszą rejestrację uczestników zajęć. 

Można to zrobić na dwa sposoby:

pastedGraphic.pngwypełniając formularz: 

LUB 

pastedGraphic.pngemailowo: warsztaty@artdecogroup.eu

Szczegóły na FB: 

Serdecznie zapraszamy!

_______________

Główną ideą zajęć jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych.
Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Zajęcia cyklu „Opowiedz mi bajkę” prowadzą muzycy różnych specjalności. Dzięki temu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji.

Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach.

 

ARTYŚCI:

Bartosz Smorągiewicz - saksofon, klarnet, flety egzotyczne

Ukończył saksofon jazzowy w Akademii Muzycznej w Wuerzburgu (Hochschule fuer Musik Wuerzburg) w klasie prof. Leszka Żądło oraz kompozycję jako student prof. Chrisa Beiera.
Jako multiinstrumentalista (saksofonista, klarnecista i flecista) występował w Europie i Stanach Zjednoczonych. Z zespołem L'Ensemble Nuages koncertował na licznych festiwalach muzyki jazzowej: Bayerisches Jazzweekend in Regensburg, Heilbronne Jazztage, Wuerzburger Giterrentage, Django Festival in Burgthann, Jazztage Gaggenau, w Niemczech.
Bartosz Smorągiewicz jest laureatem wielu konkursów i stypendiów.
Jednym z jego wielu osiągnięć jest wygrana w konkursie amerykańskiej organizacji „Meet The Composer”, w wyniku której otrzymał grant na realizację projektu „Diaspora Crossings”(serii koncertów w Nowym Jorku), który utworzył z japońskimi muzykami Nobuko Miyazaki, Emi Inabą, Yoko 'Layio' Nakahashi oraz polską wiolonczelistką Izabelą Buchowską. W roku 2003 otrzymał 1-szą nagrodę w kategorii „Tematów jazzowych” na IV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w Słupsku, a w roku 2011 III nagrodę w kategorii „Open” na tym samym konkursie. Podczas studiów w Niemczech dwukrotnie został laureatem stypendium fundacji Leni Geisler Stiftung.
Bartosz skomponował piosenki do kilku odcinków serialu TVP1 „Wszystko przed nami". Z zespołem Propabanda był półfinalistą w 5 edycji Must Be the Music.

Jarosław Siwiński - syntezator

Kompozytor, pianista, organizator wydarzeń artystycznych, absolwent UMFC w Warszawie. Często działa na pograniczu teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Współpracował m.in. z Eugeniuszem Rudnikiem, Fryderykiem Rzewskim, Grupą Azorro, orkest de ereprijs (Appeldorn), Bang on a Can (Nowy Jork) i Forbidden City Chamber Orchestra (Pekin). 

Jest autorem hejnału Rzeszowa, tworzył także muzykę do filmów animowanych (m.in. Jana Lenicy i Daniela Szczechury), teatru i gier komputerowych. Przez wiele lat współpracował z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne.

Małgorzata Kołcz - kontrabas

Kontrabasistka, absolwentka AM w Gdańsku oraz UAM w Poznaniu. Stypendystka MKiDN oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Występuje z zespołami kameralnymi i orkiestrami. Wykonuje muzykę klasyczną i współczesną, a także muzykę improwizowaną, m.in. współtworząc z Iwoną Jędruch „Trillingen Duo”. 

Działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej oraz jej twórców. Projektuje, organizuje i promuje różnorodne wydarzenia artystyczne (m.in.: Festiwal „Obrazy z Conrada”, „Letni Festiwal Nowego Miasta”, „Obrazy z Warszawy”, „Audio Stage”). Jest inicjatorką warsztatów dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, „Co słychać w muzyce?” i  „Nie bój się improwizować!". Tworzy również teksty poetyckie. 

 

 

 


Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej

Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partner: Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu

Współpraca: Agencja Muzyczna Art Deco Group

Patroni medialni: TVP Kultura, POLMIC.PL - Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Presto Junior, cameralmusic.pl, CzasDzieci.pl

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

OMB2022LGOTYPY
Skip to content