Menu Zamknij

NIE BÓJ SIĘ IMPROWIZOWAĆ! Koncert finałowy warsztatów dla młodych muzyków

Sobota, 1 czerwca 2024 r., godz. 15:00 Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej Adres: Sala Koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 5 im. H. Wieniawskiego ul. Globusowa 24, Warszawa

NBSI 2024 - grafika finałowa 01.06 - grafika FB

🎵 Zapraszamy wszystkich melomanów na muzyczny Dzień Dziecka. W najbliższą sobotę 1 czerwca o godz. 15:00 w Sali Koncertowej PSM I st. nr 5 (ul. Globusowej 24, Warszawa) odbędzie się finałowy koncert warsztatów „Nie bój się improwizować!”. Wystąpią w nim uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 5 im. H. Wieniawskiego w Warszawie oraz twórcy tego cyklu.

Od 100 lat w Polskim Towarzystwie Muzyki Współczesnej dbamy o muzykę nową, a twórczość i kreatywność są wiodącymi ścieżkami tej działalności. Tak jest również podczas naszych warsztatów. Są one okazją dla muzycznej młodzieży do rozwijania umiejętności muzycznych i odkrywania kolejnych pokładów twórczości i zdolności.

Kończący się właśnie cykl warsztatów przygotowali i prowadzili: kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński. Oboje od wielu lat stosując autorskie metody w edukacji, propagują ideę nauki improwizacji najmłodszych, pracując z dziećmi w różnych częściach Polski.

Warto nas odwiedzić i wspólnie wysłuchać muzycznej młodzieży, która w przyszłości może stać się częścią świata muzyki współczesnej.

Wstęp wolny. Do zobaczenia!

💥 Szczegóły: https://www.facebook.com/events/906460944567126/

_______________

Podstawą warsztatów dla młodych muzyków „Nie bój się improwizować!” jest przeświadczenie, że decydującą rolę w rozwoju jednostki i wspólnoty, pełni ludzka kreatywność i samodzielność myślenia, w tym - poczucie własnej sprawczości.

Warsztaty improwizacji otwierają umysły na nowe doznania muzyczne, ucząc przy tym samodzielności myślenia i ekspresji, przy jednoczesnym współdziałaniu z innymi osobami. Uczestnicy poszerzają swoje horyzonty poznawcze, poznając alternatywę dla wszechogarniającej kultury masowej i otwierając się na muzykę współczesną, ale także - ucząc się wzajemnego szacunku i współpracy oraz samodzielności w myśleniu i działaniu.

_______________

Warsztaty są częścią programu PTMW „Warszawa kreatywna", który jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

_______________

Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa
Współpraca: Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia nr 5 im. H. Wieniawskiego w Warszawie, Agencja Muzyczna Art Deco Group
Patroni medialni: POLMIC.PL - Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Warszawa za darmo - waw4free, Presto Junior, wolnasobota.pl, cameralmusic.pl

#ptmw1923 #ptmw1924 #nbsi2024 #koncert #warsztatydladzieci #dlamlodychmuzykow #muzykawspolczesna #warszawakreatywna #niebojsieimprowizowac #stulecieptmw #jubileusz #warszawa

_________________________

PROWADZĄCY:

Jarosław Siwiński - kompozytor, animator życia muzycznego. W latach 1983-88 studiował grę na fortepianie w klasie prof. Kazimierza Gierżoda, a w latach 1988-94 – kompozycję pod kierunkiem prof. Włodzimierza Kotońskiego w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Umiejętności doskonalił podczas warsztatów kompozytorskich pod kierunkiem m.in. Hanny Kulenty, Henryka Mikołaja Góreckiego, Michaela Nymana, Louisa Andriessena, Tristana Muraila. Jako pianista i kompozytor uczestniczył w licznych festiwalach muzyki współczesnej, jak Warszawska Jesień, Poznańska Wiosna Muzyczna, Musica Polonica Nova (Wrocław), Światowe Dni Muzyki.

Jest laureatem konkursów kompozytorskich na utwory dla dzieci: Międzynarodowego Konkursu Kompozycji Jazzowej w Słupsku (1997), Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Muzyka i zabawa” w Poznaniu (1998) a także Konkursu Kompozytorskiego „Mikołajowe granie” w Rydułtowych (2011). Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.st. Warszawy i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Jako członek Grupy MM działał w latach 90-tych na pograniczu teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Współpracował m.in. z Eugeniuszem Rudnikiem, Fryderykiem Rzewskim, Michelangelo Pistoletto, duetem Viktor Lois/Yin Peet i Grupą Azorro. Jego kompozycje wykonywały m.in. Polska Orkiestra Radiowa, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej, Orkiestra Muzyki Nowej, orchest de ereprijs (Appeldorn) i Forbidden City Chamber Orchestra (Pekin). Jest autorem hejnału Rzeszowa, tworzył także muzykę do filmów animowanych (m.in. Jana Lenicy, Daniela Szczechury, Marcina Giżyckiego, Agnieszki Skolik, Tomasza Kozaka), teatru i gier komputerowych. Jako pianista i kompozytor przez wiele lat współpracował z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka. W roku 2013 w serii wydawniczej Związku Kompozytorów Polskich „Muzyka Polska Dzisiaj” ukazała się jego autorska płyta CD.

Działania twórcze Siwińskiego obejmują muzykę pojmowaną w sposób klasyczny, wykraczając jednak często poza ten obszar. W roku 2019 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie prezentowało jego instalację „Chopin urojony” z wykorzystaniem fortepianu autonomicznego (bez pianisty). Rok później, na swojej macierzystej uczelni, kompozytor obronił pracę doktorską pt. „Utwór elektroakustyczny będący egzemplifikacją możliwości instalacji dźwiękowej reagującej na warunki pogodowe oraz realizacja prototypu pojedynczego elementu tej instalacji”.

Małgorzata Kołcz – kontrabasistka, animatorka kultury i autorka tekstów. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, absolwentka klasy kontrabasu Akademii Muzycznej w Gdańsku st. wykł. Janusza Dobrowolskiego oraz filologii klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W 2022 r. otrzymała Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich za zasługi na polu edukacji muzycznej. W uzasadnieniu doceniono niezwykłą pomysłowość i zaangażowanie w kształtowaniu postaw przyszłych odbiorców kultury wysokiej.
Jako kameralistka i muzyk orkiestrowy brała udział w koncertach z różnymi zespołami kameralnymi i orkiestrami takimi, jak: Kwartet Wilanów, Opium String Quartet, Europejska Orkiestra Festiwalowa „Probaltica”, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Mazowieckiego Teatru Muzycznego, Filharmonia Kaliska, Filharmonia Bałtycka, Polski Teatr Tańca Ewy Wycichowskiej i in.
Tworząc wydarzenia muzyczne współpracowała także z wieloma polskimi kompozytorami. Jednym z ważniejszych przedsięwzięć muzycznych Małgorzaty Kołcz był stworzony wraz z Iwoną Jędruch (gongi, misy dźwiękowe, skrzypce, śpiew biały) zespół Trillingen Duo, wykonujący muzykę eksperymentalną i improwizowaną.
Małgorzata Kołcz łączy działalność muzyczną z pracą dedykowaną kulturze, projektuje i organizuje wydarzenia kulturalne oraz aktywnie działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej i jej twórców. Jest współtwórcą wielu wydarzeń, takich jak m.in.: ogólnopolski festiwal „Obrazy z Conrada”, warszawskie Letnie Festiwale Nowego Miasta (8 edycji), prawykonania pt. „Muzyczne Pejzaże Czesława Miłosza”, festiwal „Muzyka Słów Zbigniewa Herberta”, Festiwal „Obrazy z Conrada”, 3 koncerty prawykonań „Obrazy z Warszawy. Powstanie 44”, cykl „Warszawskie Prawykonania 2010”, cykl performatywny „Audio Stage”, cykl prawykonań „Obrazy z Warszawy”, spotkania z kompozytorami „Muzyka współczesna nie gryzie”, warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę“, warsztaty taneczno-aktorskie „Ziemia Kłodzka Tańczy” oraz warsztaty dla młodych muzyków „Nie bój się improwizować!”.
Współpracowała z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Od wielu lat współpracuje z Polskim Towarzystwem Muzyki Współczesnej, Związkiem Kompozytorów Polskich, Fundacją Wspierania Kultury „Przyjaciele Muzyki” i festiwalem Warszawskie Spotkania Muzyczne.
Jest również autorką tekstów poetyckich dla dorosłych i dla najmłodszych. Współpracuje z kompozytorem Jarosławem Siwińskim, a efektami tej kooperacji są takie utwory jak „Trzy odmieńce z tekstem dość bajkowym”, „Artykuły spożywcze” na podstawie trzech wierszy z cyklu „A gdyby tak…”, „Ornitolgia” oraz mikroopera dla dzieci „Milcząca Rybka”.

Małgorzata Kołcz [fot. Anton Grosch]
Jarosław Siwiński [fot. Małgorzata Kołcz] 3
Skip to content