Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej powstało w 1924 roku. Jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, organizacji afiliowanej przy UNESCO, zrzeszającej ponad 40 państw. Towarzystwo zajmuje się popularyzacją najnowszej twórczości kompozytorskiej. Jego członkami są wybitni kompozytorzy, wykonawcy, muzykolodzy oraz miłośnicy nowej muzyki. PTMW jest najstarszym i najważniejszym stowarzyszeniem tego typu w Polsce.
Pierwszym prezesem PTMW był Karol Szymanowski. Funkcję tę pełnili także: Zbigniew Drzewiecki, Artur Malawski, Witold Lutosławski, Włodzimierz Kotoński, Zygmunt Krauze, Jacek Rogala, Adam Sławiński. Obecnie prezesem PTMW jest Maciej Żółtowski.
Wśród honorowych członków stowarzyszenia są m.in. Zygmunt Krauze, Tadeusz Strugała, Adam Sławiński.
Od lat stowarzyszenie organizuje wydarzenia artystyczne we współpracy z administracją publiczną (partnerami są przede wszystkim Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Stołeczne Warszawa) skupiając się zarówno na działaniach promujących muzykę współczesną jak i na działaniach edukacyjnych, które przygotowują uczestników naszych projektów do jej odbioru. Wydarzenia cykliczne realizowane z tymi partnerami to m.in.:
-
Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Kazimierza Serockiego (od 1984)
Organizowany w cyklu 2-letnim konkurs o wysokiej międzynarodowej renomie, z jury złożonym z wybitnych postaci świata muzyki współczesnej, przez wiele lat pod przewodnictwem wybitnego kompozytora Zygmunta Krauzego.
-
Konkurs Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców (od 1992)
Konkurs o zasięgu ogólnopolskim promuje muzykę współczesną wśród uczniów i pedagogów szkół muzycznych. Wielu jego laureatów to obecnie gwiazdy wykonawstwa muzyki współczesnej w Polsce i na świecie.
-
Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” (od 2015 r.)
Warsztaty prowadzone były m.in. w Warszawie, a także na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce oraz na Warmii i Mazurach. Poprzez zabawę, a także dzięki m.in. pracy z książkami graficznymi, pod kierunkiem wybitnych muzyków i improwizatorów, dzieci wraz z rodzicami lub w grupach przedszkolnych i wczesnoszkolnych poznają świat muzyki współczesnej i rozwijają własną kreatywność.
-
Audio Stage (od 2012)
Projekt obejmuje zamówienia, prawykonania i promocję utworów audioscenicznych. Jego celem jest poszerzanie świadomości muzycznej kompozytorów, twórców scenicznych i ich publiczności. Drugim, niemniej ważnym celem jest tworzenie interdyscyplinarnego repertuaru, możliwego do funkcjonowania w stosunkowo prostych warunkach w niewielkich ośrodkach kulturalnych całej Polski.
-
Partytury Fotograficzne (od 2009)
Przewodnią ideą cyklu koncertów - wystaw jest poszukiwanie relacji pomiędzy fotografią a muzyką: spotkanie artystów fotografików i muzyków z kręgu muzyki współczesnej.
-
Muzyka współczesna nie gryzie (2011 - 2014)
Cykl spotkań z kompozytorami, realizowanymi w nowoczesnej, atrakcyjnej formie, bogato ilustrowanych multimediami. Ich zadaniem było umieszczanie muzyki współczesnej w kontekstach społecznych, interesujących szersze grono odbiorców.
-
Muzyka i zabawa w Warszawie (od 2009 do 2013)
Cykl koncertów edukacyjnych dla dzieci, organizowanych we współpracy merytorycznej z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka. Zamawiane przez CSD utwory, stosujące współczesne techniki kompozytorskie, adresowane są szczególnie do młodych odbiorców. Wiele z tych kompozycji angażuje publiczność do uczestnictwa w ich wykonywaniu.
-
Festiwal Audio Art (od 1993 do 2010)
Festiwal interdyscyplinarny, łączący muzykę z innymi dziedzinami sztuki, przede wszystkim wizualnymi: rzeźbą, wideo, teatrem, a także działaniami eksperymentalnymi.
Przykłady pojedynczych wydarzeń, organizowanych m.in. we współpracy z Polskim Radiem i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie:
-
W roku 2020 w ramach programu „Kultura w sieci” PTMW zrealizowało trzy serie krótkich filmów - wywiadów z kompozytorami: Anną Ignatowicz-Glińską, Alicją Gronau i Adamem Sławińskim. Każda z serii obejmowała trzy ok. 10-minutowe odcinki tematyczne (w sumie 9 filmów). Filmy oraz zapisy transmisji rozmów z tymi kompozytorami dostępne są na stronie www.ptmw.art.pl oraz na portalu YouTube.
-
W roku 2017, w ramach Roku Conrada, PTMW zorganizowało Festiwal „Obrazy z Conrada”, prezentujący w czterech miastach: Warszawie, Grodzisku Mazowieckim, Radomiu i Lesznie, nowe utwory zamówione dla festiwalu. Każda kompozycja poświęcona została innemu dziełu wielkiego pisarza. Koncerty łączyły prawykonania utworów z czytaniem przez aktorów odpowiednich fragmentów dzieł Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego.
-
W roku 2016 PTMW współpracowało z Fundacją Przyjaciół „Warszawskiej Jesieni”, Polskim Radiem i firmą Yamaha przy organizacji koncertu „AutoPianoForte”, opartego na nowych kompozycjach kameralnych z udziałem fortepianu autonomicznego (bez pianisty). Została wydana promocyjna płyta CD, zawierająca nagrania z tego koncertu.
-
Dzięki dotacji Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, w roku 2015 PTMW przygotowało dwudniowe przedsięwzięcie „Via hominis, via caelestis”, zrealizowane w 71. rocznicę zbombardowania nowomiejskiego kościoła Stygmatów św. Franciszka Serafickiego, łączące muzykę współczesną z historią, religią i filozofią. Tematyka i program wydarzeń spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i uznaniem publiczności.
-
W roku 2014, w ramach obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, zrealizowany został projekt „Obrazy z Warszawy. Powstanie 44”, poświęcony dramatycznym losom trzech kościołów na Starym i Nowym Mieście. Dla tego przedsięwzięcia zostały zamówione 3 kompozycje: Stanisława Moryto, Aleksandra Kościowa i Jarosława Siwińskiego, których prawykonania miały miejsce 18.08.2014 r., kolejno w: Archikatedrze św. Jana Chrzciciela, kościele św. Jacka i kościele Stygmatów św. Franciszka Serafickiego. Każdy z utworów poświęcony był powstańczej historii świątyni, w której był prawykonany, a także był dostosowany do jej właściwości przestrzennych i akustycznych.
-
PTMW było również, wspólnie z Telewizją Polską, producentem cyklu 20 filmów „Cisza i Dźwięk” prezentujących najwybitniejszych kompozytorów naszego wieku z całego świata.
PTMW patronuje też innym wydarzeniom związanym z muzyką współczesną, takim jak np. „Scena Młodych” w Warszawskiej Operze Kameralnej czy płyty CD wydawane przez wykonawców specjalizujących się w muzyce współczesnej.
Dzięki przynależności do Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM) stowarzyszenie zajmuje się również promocją polskiej muzyki za granicą (należy do Międzynarodowej Konferencji Promotorów Nowej Muzyki). M.in. w roku 2014, wspólnie z Miastem Wrocław, współorganizowało Światowe Dni Muzyki - międzynarodowy festiwal ISCM, każdego roku odbywający się w innym kraju (poprzednie Światowe Dni Muzyki odbyły się w Polsce w r. 1992 - w Warszawie).