Menu Zamknij

Z okazji setnej rocznicy powrotu Polski nad Morze Bałtyckie (odzyskania Pomorza przez Polskę) w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbędzie się niepowtarzalne wydarzenie artystyczne promujące polską sztukę.
Pierwsza część wydarzenia nastąpi w dniu 5 lutego 2020 r. i rozpocznie się od wystawy malarstwa marynistycznego. Wśród wystawianych prac znajdą się dzieła takich artystów jak Marian Mokwa, Tadeusz Kantor, Jan Cybis, Henryk Baranowski, Czesław Tumielewicz, Marek Wyrzykowski, Roman Usarewicz, Maksymilian Kasprowicz, Piotr Potworowski, Kazimierz Śramkiewicz, Władysław Lam, Antoni Suchanek, Arika Medejska, Wojciech Weiss, Arkadiusz Sylwestrowicz. Wystawie towarzyszyć będzie wydanie katalogu.
Wystawa obejmuje oprócz dzieł malarskich dokumentację zdjęciową happeningu morskiego autorstwa Józefa Piątkowskiego oraz film video Beta Nassau autorstwa Piotra Wyrzykowskiego.
Kuratorem wystawy jest prof. ASP dr hab. Arkadiusz Sylwestrowicz.

Równolegle do wystawy będzie miał miejsce koncert renomowanych muzyków w składzie:
Agata Długosz – flet, Łukasz Długosz – flet i Andrzej Jungiewicz – fortepian.

Głównym elementem koncertu będzie światowe prawykonanie kompozycji Iwony Kisiel Once Upon the Sea, utworu skomponowanego specjalnie na tę okazję.
Poza tym, w programie koncertu znajdą się utwory:

Fryderyk Chopin – Wariacje na flet i fortepian
Karol Szymanowski – Pieśń kurpiowska na flet i fortepian
Wojciech Kilar – Wokaliza na flet i fortepian
Kazimierz Serocki – Arrangements na 2 flety solo
Ignacy Jan Paderewski – Melodia Op.16 nr.2 na flet i fortepian
Franciszek Doppler – Andante i Rondo op.26 na flet i fortepian

Podobnie jak w przypadku wystawy, która będzie udokumentowana na kartach katalogu, tak i koncertowi towarzyszyć będzie płyta wydana specjalnie na tę okazję pt. Zaślubiam Cię…Polska muzyka klasyczna w stulecie powrotu Polski nad Bałtyk / I Thee Wed… Polish Classical Music to Commemorate the Centennial Anniversary of Poland’s Return to the Baltic Sea.
Na jej repertuar składać się będą utwory odegrane na koncercie oraz dzieła innych kompozytorów, takich jak: Ryszard Klisowski, Adam Świerzyński, Henryk Mikołaj Górecki, Robert Muszyński, Zygmunt Noskowski.

W ramach uroczystości upamiętniających setną rocznicę odzyskania Pomorza przez Polskę planowana jest również realizacja przez Szkołę Filmową w Gdyni dwóch krótkometrażowych filmów fabularnych nawiązujących do tego historycznego wydarzenia. Filmy zostaną zaprezentowane w Parlamencie Europejskim w Brukseli pod koniec marca 2020 r., podczas konferencji historycznej dotyczącej odzyskania przez Polskę Pomorza.

Całość wydarzenia odbędzie się z inicjatywy Europosłanki Pani Anny Fotygi.

Organizatorem jest grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, która rozpoczyna w roku 2020 jubileusz 75-lecia oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku. Partnerem jest Muzeum Koszalinie, BWA w Olsztynie i Fundacja im. Tadeusza Kantora. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły TVP3 Gdańsk oraz Radio Gdańsk.

Dostęp Polski do Bałty ku i zaślubiny z morzem to nie tylko symbol niepodległości, ale również niezależności gospodarczej. Polskie firmy z sektora energii wiedzą, że bezpieczeństwo w tym sektorze i nowe inwestycje przekładają się na dalszy rozwój Polski.

Sponsorami, bez których wydarzenie nie mogłoby się odbyć, są Fundacja LOTOS – katalog wystawy prezentowanej w ramach wydarzenia Zaślubiam Cię… Stulecie powrotu Polski nad Bałtyk, Grupa Energa – płyta z koncertu w ramach wydarzenia Zaślubiam Cię… Stulecie powrotu Polski nad Bałtyk oraz PKN ORLEN – filmy, które zostaną zaprezentowane podczas konferencji historycznej nt. odzyskania Pomorza przez Polskę w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Strona Wydarzenia

Skip to content