Menu Zamknij

Royal String Quartet istnieje już ponad 20 lat, a od 2004 roku organizuje własny festiwal muzyki kameralnej. Tym razem Kwartesencja to cykl trzech koncertów, które odbędą się w ciekawych i lubianych przez publiczność miejscach Warszawy: Królikarni, Nowym Teatrze i Studio Koncertowym Polskiego Radia.

W programie 2020 znajdą się oktety smyczkowe Enescu i Gliera wykonane wraz z Kwartetem Śląskim. Koncertem szczególnym będzie „Kwartet na koniec czasu” Oliviera Messiaena, który powstał podczas II wojny światowej w obozie koncentracyjnym w Görlitz (Zgorzelec). Premierowo zaprezentowany zostanie “III Kwartet Smyczkowy” Aleksandra Nowaka.

XVI. Kwartesencja to kolejna odsłona uznanego i ambitnego festiwalu muzyki kameralnej, który wpisał się już w stały kalendarz warszawskich wydarzeń kulturalnych. Poprzednie edycje festiwalu spotkały się z bardzo dobrym odbiorem ze strony warszawskiej publiczności. Coroczny festiwal muzyki kameralnej, którego twórcą i głównym organizatorem jest Royal String Quartet – jeden z najlepszych, polskich kwartetów smyczkowych, doczekał się już 16. edycji i znakomicie odzwierciedla muzyczne zainteresowania, pasje i inspiracje muzyków. Kwartesencja to cykl koncertów, który, mieszając style i gatunki, schodzi z utartych ścieżek. Dzięki swej oryginalnej formule programowej oraz wybitnym artystom, którzy goszczą na festiwalu, zyskała sobie rzeszę wiernej publiczności, która zapełnia warszawskie sale koncertowe.

Kwartesencja to nie tylko esencja najpiękniejszego, bo kameralnie intymnego muzykowania, lecz także odpowiedź na pytanie o to, jak brzmi współczesny świat. To coroczna szansa dla słuchaczy na poznanie znanych i mniej znanych, ale zawsze istotnych dzieł ostatnich kilkudziesięciu lat oraz ponadczasowych arcydzieł muzyki. To także okazja do wysłuchania Royal String Quartet, który     w Warszawie gra nieczęsto. Mieszanie stylów i gatunków, schodzenie z utartych ścieżek, łączenie fantastycznych artystów światowego formatu, którzy na co dzień nie spotykają się na scenie, ani nawet na antenie tej samej stacji radiowej. To wszystko jest kwintesencją Kwartesencji – jedynego takiego cyklu koncertów w Polsce, który zyskał ważne miejsce na kulturalnej mapie stolicy i zdobył swoją publiczność. Niezwykle różnorodną, tak, jak różnorodny jest program każdej edycji festiwalu.

Program XVI edycji Festiwalu Kwartesencja:

6 października, 20:00

Królikarnia – Oddział Muzeum Narodowego

Olivier Messiaen (1908–1992) Quatuor pour la fin du temps (1940)

Izabella Szałaj-Zimak – skrzypce

Michał Pepol – wiolonczela

Andrzej Ciepliński – klarnet

Piotr Sałajczyk – fortepian

Wstęp wolny, możliwy po rezerwacji pod adresem: krolikarnia@mnw.art.pl

13 listopada,  20:00

Nowy Teatr

George Enescu (1881–1955) Oktet smyczkowy C-dur op. 7 (1900)

Reinhold Glier (1875–1956) Oktet smyczkowy D-dur op. 5 (1900)

Royal String Quartet

Kwartet Śląski

11 grudnia, 20:00

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Krzysztof Penderecki (1933–2020) Quartetto per archi No. 1 (1960)

Quartetto per archi No. 2 (1968)

Quartetto per archi No. 3 „Kartki z niezapisanego pamiętnika” (2008)

Aleksander Nowak (*1979) III Kwartet smyczkowy (2020)

Royal String Quartet

__________________________________________________________

Wstęp wolny na wszystkie koncerty.

Obowiązuje limit miejsc.

Z wydarzeń prowadzone będą transmisje na żywo.

www.kwartesencja.com

Skip to content