Menu Zamknij

XV Festiwal Audio Art 2007

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Sponsorzy

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Fundacja Gaudeamus

XV Festiwal Audio Art – Warszawa – program

19 – 21 grudnia 2007

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

W programie tegorocznego Audio Artu złożonego z 11 wydarzeń są: ekspozycja oraz prezentacje-performances z unikalnymi rzeźbami dźwiękowych – swoistymi organami bambusowymi i innymi rzeźbami dźwiękowymi skonstruowanymi przez Hansa van Koovijka i Hans van Ecka (Holandia).  Owe rzeźby dźwiękowe będą użyte jako instrumenty w koncertach tria Cezarego Duchnowskiego, Pawła Hendricha i Sławomira Kupczaka (laptopy); zespołu Maćko Korba (z głosem i instrumentami etnicznymi), tria Krzysztofa Knittla, Tomasza Pruchnickiego i Tadeusza Sudnika (z saksofonem, elektroniką analogową i cyfrową). Odbędą się też 3-dniowe warsztaty dla miłośników nietypowych dźwięków i improwizacji przygotowujące do występu w Audio Art Orkiestrze w koncercie – jam-session na zakończenie Festiwalu.

  •  19 grudnia

godz. 17.00 Sala Konferencyjna

Audio Art Orkiestra – warsztaty I, prowadzenie: Jerzy Kornowicz i Ryszard Latecki

godz. 19.00 Laboratorium

DRUK!  Hans van Koolwijk – rzeźba dźwiękowa, prezentacja i performance

godz. 20.00 Laboratorium

Phonos ek Mechanes  Cezary Duchnowski, Paweł Hendrich, Sławomir Kupczak (laptopy) Hans van Koolwijk  (bambuso sonoro i inne rzeźby dźwiękowe)  – koncert-performance

  •  20 grudnia

godz. 17.00 Sala Konferencyjna

Audio Art Orkiestra – warsztaty II, prowadzenie: Mieczysław Litwiński

godz. 19.00 Laboratorium

TREK! Hans van Koolwijk – rzeźba dźwiękowa, prezentacja i performance

godz. 20.00 Laboratorium

Maćko Korba Milena Machczyńska (śpiew), Maciej Cierliński (lira korbowa, duduk),

Maciej Kieszkowski (bęben huculski), Ryszard Latecki ( trąbka, harmonium, łańcuchy),

Hans van Koolwijk (bambuso sonoro i inne rzeźby dźwiękowe) – koncert-performance

  • 21 grudnia

godz. 17.00 Sala Konferencyjna

Audio Art Orkiestra – warsztaty III, prowadzenie: Krzysztof Knittel

godz. 19.00 Laboratorium

RIET! Hans van Koolwijk – rzeźba dźwiękowa, prezentacja i performance

godz. 20.00 Laboratorium

Niebo gwiaździste Krzysztof Knittel (laptop, sampler), Tadeusz Sudnik (synthi i inne media elektroniczne), Tomasz Pruchnicki (saksofon), Hans van Koolwijk (bambuso sonoro i inne rzeźby dźwiękowe) – koncert-performance

godz. 21.00 Laboratorium

Audio Art Orkiestra – koncert-jam-session

Rzeźby dźwiękowe Hansa van Koolwijka można oglądać w dniach 20 i 21 grudnia w Laboratorium w godzinach otwarcia CSW Zamek Ujazdowski za wyjątkiem godzin prób do koncertów.

Ekspozycja i koncerty w odrestaurowanej sali Laboratorium będą powrotem do tradycyjnego miejsca wydarzeń warszawskiego Audio Artu. Zaprezentowane zostaną rzeźby dźwiękowe holenderskiego twórcy Hansa van Koolwijka. Znajdzie się wśród nich zarówno najbardziej znane dzieło tego artysty, wystawiane dotąd już w wielu krajach Europy — Bambuso Sonoro, jak również jego najnowsza rzeźba dźwiękowa – Glissandi. Ponadto pokazane zostaną Bass Boxes, skonstruowane we współpracy z Hansem van Eckiem. Zwiedzający będą się poruszali w centrum kompozycji przestrzennej złożonej z tych obiektów, otoczeni dźwiękami o zróżnicowanym charakterze. Codziennie będzie odbywał się performance muzyków holenderskich z zastosowaniem rzeźb dźwiękowych jako instrumentów muzycznych.

Każdego dnia po performaces będą miały miejsce koncerty: Cezarego Duchnowskego, Pawła Hendricha, Sławomira Kupczaka (laptopy); grupy Maćko Korba ( instrumenty tradycyjne) i tria Krzysztof Knittel – Tomasz Pruchnicki – Tadeusz Sudnik (saksofon i media elektroniczne).

W drugiej części tych koncertów muzykom towarzyszyć będzie Hans van Kolwijk z rzeźbami w roli instrumentów. W czasie Festiwalu będą miały miejsce warsztaty dla młodych ludzi w każdym wieku – miłośników znanych a także dziwnych dźwięków. Warsztaty będą przygotowywać do wspólnego intuicyjnego wystąpienia po ostatnim koncercie w ramach Audio Art Orkiesty.

W instalacjach Audio Art często używa się zaawansowanych technologii” (Marek Chołoniewski – współzałożyciel z Krzysztofem Knittlem Festiwalu w Audio Art Warszawie i szef artystyczny Festiwalu Audio Art w Krakowie).

Hans van Koolwijk, ur. w 1952 r., studiował w Królewskiej Akademii, a także w Państwowej Akademii Sztuk Wizualnych w Holandii. Jako twórca łączy pasję dla sztuk wizualnych i muzycznych. Jest autorem wielu instalacji, które były dotąd wystawiane m. in. w Luksemburgu, Pradze, Amsterdamie, Lyonie, Warszawie, Lubljanie i Dreźnie.

Współkonstruktor rzeźb dźwiękowych i artystyczny partner Hansa van Koolwijka –  Hans van Eck, autor m.in. Bass Boxes , urodził się  w 1958 r. Studiował muzykę elektroniczną w Instytucie Sonologii w Utrechcie, a także muzykologię na Uniwersytecie w Amsterdamie. Ponadto uczył się kompozycji u Daana Manneke. Jest kompozytorem i współtwórcą instalacji oraz założycielem zespołu muzyki elektroakustycznej Schreck. Wykłada na wydziale technologii muzycznych Hogeschool voor de Kunsten Utrecht.

.