Sen o Podlasiu
Nowy projekt, nowy koncert
12 listopada, godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W Lutosławskiego, Warszawa, ul. Modzelewskiego 59
Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej oraz Polskie Radio Program 2 zapraszają na koncert
SEN O PODLASIU z cyklu Partytury Fotograficzne
Mariusz Wideryński – fotografia
zespół KAWALEROWIE BŁOTNI
Krzysztof Knittel – sampler, syntezator
Jerzy Kornowicz – fortepian
Ryszard Latecki – trąbka, harmonium, pseudoinstrumenty
Mieczysław Litwiński – śpiew, harmonium, skrzypce, cytra smyczkowa, instrumenty dawne i etniczne
Tadeusz Sudnik – groobevoxy, efekty dźwiękowe
Tadeusz Wielecki – kontrabas
GOSCIE Z BIAŁORUSI:
Andrej Chadanowicz – słowo
Iłona Les – wiolonczela
Siarhiej Machau – flet
Wieranika Pradzied – cymbały
wstęp – 10 zł. (młodzież szkolna i studenci – wstęp wolny)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca , ZAiKS
…muzyka często stanowiła inspirację dla tworzenia dzieł plastycznych. Tym razem odwracamy sytuację. Cykl fotografii stanowi podstawę do stworzenia utworu muzycznego. Fotografie te potraktowane są przez muzyków jak współczesna partytura muzyczna…
Ryszard Latecki
SEN O PODLASIU to kolejny koncert z cyklu PARTYTURY FOTOGRAFICZNE. Jest on wyprawą kulturową w przestrzeń Podlasia. Grupa improwizujących kompozytorów Kawalerowie Błotni oraz muzycy i poeta z Mińska Białoruskiego odnoszą się do fotografii Mariusza Wideryńskiego zrobionych na pograniczu polsko – białoruskim. Całość odnosi się do kulturowego fenomenu Podlasia, przestrzeni tęsknoty, powikłanej historii, pustki i ciszy w miejscu zaginionego życia. Oraz trwania i odrodzenia.
Jerzy Kornowicz
Najnowszy projekt – Sen o Podlasiu wynika z moich fascynacji osobistych dla tego szczególnie bliskiego mi regionu. Trudno bowiem być obojętnym na niebanalną urodę Podlasia, krajobrazy, puszczańskie lasy, bezkresne łąki i mokradła. Jego odwieczne przyjazne wielokulturowe tradycje, duchowość oraz niespotykaną serdeczność i życzliwość mieszkańców. A w końcu i z tego, że są to w jakimś niemałym stopniu moje rodzinne strony. Może też po trosze z niespełnionych marzeń… .
Mariusz Wideryński
PARTYTURY FOTOGRAFICZNE – cykl koncertów inspirowanych fotografią
…Muzyka często stanowiła inspirację dla tworzenia dzieł plastycznych. Tym razem odwracamy sytuację. Cykl fotografii stanowi podstawę do stworzenia utworu muzycznego. Fotografie te potraktowane są przez muzyków jak współczesna partytura muzyczna… Ryszard Latecki
Wyzwaniem, jakie stawiają zaproszonym artystom autorzy cyklu koncertów – wystaw PARTYTURY FOTOGRAFICZNE jest poszukiwanie relacji pomiędzy obrazem i dźwiękiem, a konkretnie pomiędzy fotografią i muzyką współczesną; twórcze spotkanie fotografików i muzyków z kręgu muzyki współczesnej. Muzyka często stanowiła inspirację dla tworzenia dzieł plastycznych. Tym razem odwracamy sytuację. Cykl fotografii stanowi podstawę do stworzenia utworu muzycznego. Fotografie te traktowane są jako współczesna partytura muzyczna.
W czasie koncertu, eksponowana jest światłem dla publiczności fotografia – partytura; odpowiednia dla danej części utworu. Grający muzycy mają w tym momencie na pulpitach nutowych dokładnie to samo zdjęcie. Publiczność w czasie koncertu odkrywa wraz z zespołem te, „ogrywane” w danej chwili, fotografie.
Każdy z koncertów – wystaw jest premierą. Bo istotą PARTYTUR FOTOGRAFICZNYCH jest właśnie stworzenie za każdym razem nowych muzycznych dzieł inspirowanych fotografią.
W roku 2009 roku odbyły się dwie odsłony Partytur Fotograficznych. Pierwszą z nich – „Obrazki z Wystawy” (na 170-lecie fotografii) wykonała w Warszawie i w Kaliningradzie grupa Kawalerowie Błotni. Partyturami była archiwalna polska fotografia. Drugi koncert „Rysy”, dedykowany Mieczysławowi Karłowiczowi, wykonał kompozytor i pianista – Szabolcs Esztenyi z Bartkiem Pałygą i Ryszardem Lateckim. Partyturami były fotografie tatrzańskie (cztery fragmenty koncertu: http://www.youtube.com/results?search_query=rysy+latecki&aq=f ) W przygotowaniu jest album wraz z płytą, będący zapisem tego wydarzenia.
W 2010 roku odbyły się koncerty „Malowane światłem i dźwiękiem” (grupa Jakuba Słomkowskiego), „Pejzaż mazowiecki” (zespół Laterna; pięć fragmentów koncertu: http://www.youtube.com/results?search_query=pejza%C5%BC+mazowiecki&aq=f ) oraz koncert listopadowy „Kamienie niepamięci” (Jerzy Kornowicz solo na fortepianie, trzy fragmenty: http://www.youtube.com/results?search_query=kamienie+niepami%C4%99ci&aq=f ).
W roku 2011 „Kamienie Niepamięci” zostały wykonane ponownie, tym razem w Bia-łymstoku przez duet fortepianowy Szabolcs Esztenyi – Jerzy Kornowicz. Planujemy też koncert do cyklu fotografii poświęconych prawosławiu pt. „Monaster”.
Autorami projektu są Ryszard Latecki i Mariusz Wideryński.