Menu Zamknij

bez%a0tytulu-300x199

Sen o Podlasiu

Nowy projekt, nowy koncert

12 listopada, godz. 19.00

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W Lutosławskiego, Warszawa, ul. Modzelewskiego 59

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej oraz Polskie Radio Program 2 zapraszają na koncert

SEN O PODLASIU z cyklu Partytury Fotograficzne

Mariusz Wideryński – fotografia

zespół KAWALEROWIE BŁOTNI

Krzysztof Knittel – sampler, syntezator

Jerzy Kornowicz – fortepian

Ryszard Latecki – trąbka, harmonium, pseudoinstrumenty

Mieczysław Litwiński – śpiew, harmonium, skrzypce, cytra smyczkowa, instrumenty dawne i etniczne

Tadeusz Sudnik – groobevoxy, efekty dźwiękowe

Tadeusz Wielecki – kontrabas

GOSCIE Z BIAŁORUSI:

Andrej Chadanowicz – słowo

Iłona Les – wiolonczela

Siarhiej Machau – flet

Wieranika Pradzied – cymbały

wstęp – 10 zł. (młodzież szkolna i studenci – wstęp wolny)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca , ZAiKS

…muzyka często stanowiła inspirację dla tworzenia dzieł plastycznych. Tym razem odwracamy sytuację. Cykl fotografii stanowi podstawę do stworzenia utworu muzycznego. Fotografie te potraktowane są przez muzyków jak współczesna partytura muzyczna…

Ryszard Latecki

SEN O PODLASIU to kolejny koncert z cyklu PARTYTURY FOTOGRAFICZNE. Jest on wyprawą kulturową w przestrzeń Podlasia. Grupa improwizujących kompozytorów Kawalerowie Błotni oraz muzycy i poeta z Mińska Białoruskiego odnoszą się do fotografii Mariusza Wideryńskiego zrobionych na pograniczu polsko – białoruskim. Całość odnosi się do kulturowego fenomenu Podlasia, przestrzeni tęsknoty, powikłanej historii, pustki i ciszy w miejscu zaginionego życia. Oraz trwania i odrodzenia.

Jerzy Kornowicz

Najnowszy projekt – Sen o Podlasiu wynika z moich fascynacji osobistych dla tego szczególnie bliskiego mi regionu. Trudno bowiem być obojętnym na niebanalną urodę Podlasia, krajobrazy, puszczańskie lasy, bezkresne łąki i mokradła. Jego odwieczne przyjazne wielokulturowe tradycje, duchowość oraz niespotykaną serdeczność i życzliwość mieszkańców. A w końcu i z tego, że są to w jakimś niemałym stopniu moje rodzinne strony. Może też po trosze z niespełnionych marzeń… .

Mariusz Wideryński

PARTYTURY FOTOGRAFICZNE – cykl koncertów inspirowanych fotografią

…Muzyka często stanowiła inspirację dla tworzenia dzieł plastycznych. Tym razem odwracamy sytuację. Cykl fotografii stanowi podstawę do stworzenia utworu muzycznego. Fotografie te potraktowane są przez muzyków jak współczesna partytura muzyczna… Ryszard Latecki

Wyzwaniem, jakie stawiają zaproszonym artystom autorzy cyklu koncertów – wystaw PARTYTURY FOTOGRAFICZNE jest poszukiwanie relacji pomiędzy obrazem i dźwiękiem, a konkretnie pomiędzy fotografią i muzyką współczesną; twórcze spotkanie fotografików i muzyków z kręgu muzyki współczesnej. Muzyka często stanowiła inspirację dla tworzenia dzieł plastycznych. Tym razem odwracamy sytuację. Cykl fotografii stanowi podstawę do stworzenia utworu muzycznego. Fotografie te traktowane są jako współczesna partytura muzyczna.

W czasie koncertu, eksponowana jest światłem dla publiczności fotografia – partytura; odpowiednia dla danej części utworu. Grający muzycy mają w tym momencie na pulpitach nutowych dokładnie to samo zdjęcie. Publiczność w czasie koncertu odkrywa wraz z zespołem te, „ogrywane” w danej chwili, fotografie.

Każdy z koncertów – wystaw jest premierą. Bo istotą PARTYTUR FOTOGRAFICZNYCH jest właśnie stworzenie za każdym razem nowych muzycznych dzieł inspirowanych fotografią.

W roku 2009 roku odbyły się dwie odsłony Partytur Fotograficznych. Pierwszą z nich – „Obrazki z Wystawy” (na 170-lecie fotografii) wykonała w Warszawie i w Kaliningradzie grupa Kawalerowie Błotni. Partyturami była archiwalna polska fotografia. Drugi koncert „Rysy”, dedykowany Mieczysławowi Karłowiczowi, wykonał kompozytor i pianista – Szabolcs Esztenyi z Bartkiem Pałygą i Ryszardem Lateckim. Partyturami były fotografie tatrzańskie (cztery fragmenty koncertu: http://www.youtube.com/results?search_query=rysy+latecki&aq=f ) W przygotowaniu jest album wraz z płytą, będący zapisem tego wydarzenia.

W 2010 roku odbyły się koncerty „Malowane światłem i dźwiękiem” (grupa Jakuba Słomkowskiego), „Pejzaż mazowiecki” (zespół Laterna; pięć fragmentów koncertu: http://www.youtube.com/results?search_query=pejza%C5%BC+mazowiecki&aq=f ) oraz koncert listopadowy „Kamienie niepamięci” (Jerzy Kornowicz solo na fortepianie, trzy fragmenty: http://www.youtube.com/results?search_query=kamienie+niepami%C4%99ci&aq=f ).

W roku 2011 „Kamienie Niepamięci” zostały wykonane ponownie, tym razem w Bia-łymstoku przez duet fortepianowy Szabolcs Esztenyi – Jerzy Kornowicz. Planujemy też koncert  do cyklu fotografii poświęconych prawosławiu pt. „Monaster”.

Autorami projektu są Ryszard Latecki i Mariusz Wideryński.

Skip to content