Menu Zamknij

Radical Polish Ansambl-1.jpg

 

Pałac w Radziejowicach zaprasza w sobotę, 6 kwietnia 2019 r., o godzinie siódmej wieczorem na koncert muzyki współczesnej w wykonaniu zespołu Radical Polish Ansambl  Narodziny wielkiej awangardy.

Program:

Radical Polish Ansambl – Combatimento di Gaca e Metto

Radical Polish Ansambl  – Γερανοί I

Tadeusz Sielanka – Mazurka in C

Radical Polish Ansambl – Γερανοί II

Tadeusz Sielanka – Tiers Monde

Radical Polish Ansambl / Zygmunt Krauze – Γερανοί III

Wyk. Radical Polish Ansambl:

Maciej Filipczuk – skrzypce, kierownictwo muzyczne

Emilia Bolibrzuch – skrzypce

Łucja Siedlik – skrzypce

Maria Stępień – skrzypce

Mateusz Kowalski – skrzypce

Lorenc – skrzypce – skrzypce

Piotr Gwadera – dżaz

Michał Mendyk – szeptun

Radical Polish Ansambl to utopijna próba połączenia tego, co najbardziej archaiczne w tradycji polskiej wsi, z tym, co najbardziej awangardowe we współczesnej muzyce eksperymentalnej. Sześciu „ludowych” skrzypków oraz grający na “dżazie” perkusista – artyści znani z takich grup, jak L. Stadt, Lautari, Tęgie Chłopy czy Odpoczno – podjęło wyzwanie odkrycia korzeni warszawsko-jesiennego sonorymu, aleatriyzmu i minimalizmu w świecie archaicznych mazurków i wiejskich pieśni. Dziwactwo?

A może wystarczy nieco szerzej otworzyć oczy i uszy, by zorientować się, że sztuka dźwiękowa polskiej wsi to fenomen o wiele bardziej uniwersalny, niż zwykliśmy to sobie uświadamiać. Wszak rdzennie polski mazurek dotarł swego czasu między innymi do Francji, Włoch, Brazylii, Meksyku, na Azory, Wyspy Zielonego Przylądka, Wyspy Kanaryjskie czy Filipiny. Być może, gdyby owa ekspansja dokonała się

w epoce globalnego przemysłu rozrywkowego, mazurek cieszyłby się we współczesnej kulturze takim samym statusem jak reggae.

Muzycy Radical Polish Ansambl komponują więc mazurkowe symfonie, scherza czy wariacje

i namawiają do podążania tym samym tropem czołowych polskich kompozytorów, jak Zygmunt Krauze, Sławek Kupczak albo Agnieszka Stulgińska. Działający dopiero od roku i pracujący nad swoim fonograficznym debiutem zespół występował już min. na lubelskich Kodach, Polasie Fest w Supraślu oraz krakowskim Sacrum Profanum, budząc entuzjazm krytyki oraz publiczności folkowej, jazzowej

i awangardowej. To dopiero początek fascynującej przygody, do udziału w której pragniemy Państwa serdecznie zaprosić.

Na koncert wstęp wolny. Zapraszamy!

Skip to content