Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza wszystkich, którzy interesują się muzyką współczesną i operą naszych czasów, a jeszcze bardziej tych, którzy nie lubią ani tego pierwszego, ani tego drugiego na spotkanie z kompozytorką Katarzyną Brochocką, które odbędzie sie 6 kwietnia 2014 w Warszawie.

W niedzielę 6 kwietnia br. o godz. 18:00 w Muzeum Historii m.st. Warszawy gościem kolejnego spotkania przedstawiającego świat muzyki współczesnej i jej twórców będzie kompozytorka Katarzyna Brochocka. Studiowała u Jana Antoniego Wichrowskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, u Edwarda Knighta (Oklahoma City University) oraz u Doiny Rotaru (Universitatea Nationala de Muzica din Bucuresti).

Odnosi liczne sukcesy szczególnie w dziedzinie opery kameralnej, docenianej w konkursach kompozytorskich i na festiwalach m.in. w Wiedniu, Houston, Londynie, Waszyngtonie i Nowym Jorku. Komponuje i wykonuje także muzykę ilustracyjną do spektakli w teatrach dramatycznych i lalkowych.

Opera współczesna obecnie jest być może najmniej znanym gatunkiem muzycznym, a dzieła powstające w naszych czasach dość rzadko pojawiają się na scenach operowych. Spotkanie z Katarzyna Brochocką będzie więc podróżą przez operowe tematy znane i nieznane.

Niektóre z nich to: opera jako platforma porozumienia ze odbiorcą, jaki procent komunikatu trzeba zrozumieć, żeby całość dzieła zachęciła do dalszego w nie zagłębiania się, a także jak sprowokować słuchacza do porzucenia postawy roszczeniowej na rzecz aktywnego zaangażowania się w odbiór utworu i czy w ogóle jest to dzisiaj możliwe?

Wszystkie spotkania cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie”, dalekie od formy akademickich wykładów, bogato ilustrowane muzyką, fotografiami i wideo, odbywają się w niedzielne popołudnia od 16 marca do 27 kwietnia o godz. 18:00 w odrestaurowanych piwnicach Muzeum Historycznym m.st. Warszawy (Rynek Starego Miasta 28-42). Moderatorem rozmów jest Małgorzata Kołcz – kontrabasistka i organizator wydarzeń kulturalnych.

Wstęp wolny.

Informacje pod nr tel. 790 395 228 oraz na www.ptmw.art.pl

Projekt dofinansowano ze środków Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Moderator spotkań: Małgorzata Kołcz Koordynator projektu: Jarosław Siwiński

***

Cykl „Muzyka współczesna nie gryzie” ma na celu propagowanie muzyki współczesnej i jej twórców poprzez ukazywanie ich w szerszych kontekstach kulturowych i społecznych, przy zastosowaniu nowatorskich technik edukacyjnych. Celem spotkań jest także przygotowanie słuchaczy do świadomego odbioru muzyki powstającej obecnie.

***

Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Mecenat: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS Współpraca: Art Deco Group, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy Patroni medialni: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, TVP Warszawa, Presto, Wawcity.pl, MEAKULTURA