Muzyka Współczesna Nie Gryzie Spotkania z kompozytorami 5 października – 16 listopada 2014 (seria 4)

mwng_s-_4_-_grafika_-_spotkanie_pierwsze_05-101-300x211

Zapraszamy na pierwsze spotkanie czwartej serii cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie – spotkania z kompozytorami”, które odbędzie się w niedzielę 5 października w Wyższej Szkole Nauk Społecznych PEDAGOGIUM w Auli 106 o godz. 9:40.

Odbywające się w ramach tego cyklu spotkania z polskimi kompozytorami mają na celu propagowanie muzyki współczesnej i jej twórców poprzez ukazywanie ich w szerszych kontekstach kulturowych i społecznych, przy zastosowaniu nowoczesnych technik prezentacji. Spotkania te przygotowują również słuchaczy do świadomego odbioru muzyki powstającej obecnie, a w Roku Oskara Kolberga pokazują związki muzyki współczesnej z muzyką ludową i tradycyjną.

mwng_s-_4_-_j-_siwinski_fot-_malgorzata_kolcz-232x300

Gościem pierwszej rozmowy o muzyce współczesnej będzie Jarosław Siwiński – kompozytor i organizator życia muzycznego.

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Często podejmuje działania przekraczające tradycyjne granice muzyki, współpracując m.in. z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka, a także z takimi artystami jak: Jan Lenica, Daniel Szczechura, Frederick Rzewski, Michelangelo Pistoletto, Viktor Lois, Yin Peet czy Grupa Azorro.

Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.st. Warszawy, a także Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Tematy rozmowy z Jarosławem Siwińskim:

Cisza i nie-cisza. Co jest muzyką?

Wycinanka. Montowanie sztucznych światów.

Pieśni polskie. Czy muzyka ludowa jest do słuchania?

Kompozytor zada publiczności proste, wydawałoby się, pytanie: kiedy mamy do czynienia z muzyką, a kiedy jedynie z hałasem czy odgłosami natury? Zaprezentuje m.in. utwory wycinane z innych utworów, „Lokomotywę” Juliana Tuwima w szalonym wykonaniu 4-latki i zanimowaną grafikę z lat 20-tych. Wyjawi też, czy muzyka tradycyjna wprowadzała w trans i czego może się obawiać operowa zjawa.

m-kolcz_-_moderator_mwng_2014-300x300

Spotkanie poprowadzi Małgorzata Kołcz – absolwentka klasy kontrabasu gdańskiej AM oraz filologii klasycznej poznańskiego UAM. Jest kameralistką i muzykiem orkiestrowym. Zajmuje się również wykonywaniem muzyki eksperymentalnej.

Aktywnie działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej i jej twórców, projektując i organizując wydarzenia promujące kulturą wyższą.

Jest współtwórcą m.in.: projektu scenicznego „Audio Stage”, warszawskich „Letnich Festiwali Nowego Miasta”, festiwalu „Muzyka Słów Zbigniewa Herberta”. Współpracowała m.in. z festiwalami „Warszawska Jesień” i „Audio Art”.

Spotkania czwartej serii cyklu będą odbywać się od października do listopada br. w Wyższej Szkole Nauk Społecznych PEDAGOGIUM przy ul. Marszałkowskiej 115. Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny.

Informacje pod nr tel. 790 395 228 oraz na http://www.ptmw.art.pl.

Kolejne spotkanie odbędzie się 11 października. Gościem będzie kompozytorka Agnieszka Stulglińska.

W tegorocznej serii spotkań o muzyce współczesnej opowiadać będą:
*Jarosław Siwiński*
**Agnieszka Stulgińska*
października),
**Adam Sławiński*
października),
**Romuald Twardowski*
listopada)
**Maciej Żółtowski*
listopada).

***

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej (www.ptmw.art.pl) powstało w 1923 r.

Jego współzałożycielem i pierwszym prezesem był Karol Szymanowski. PTMW jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), organizacji afiliowanej przy UNESCO, zrzeszającej ponad 40 państw.

Towarzystwo zajmuje się między innymi popularyzacją najnowszej twórczości kompozytorskiej i promocją polskiej muzyki za granicą. Jego członkami są wybitni kompozytorzy, wykonawcy, muzykolodzy oraz miłośnicy nowej muzyki.

***

Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej

Mecenat: Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy

Współpraca: Art Deco Group, Wyższa Szkoła Nauk Społecznych PEDAGOGIUM

Patroni medialni: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, Wawcity.pl, Cameralmusic.pl