Menu Zamknij

Muzyka i zabawa Warszawie” to cykl edukacyjnych koncertów muzyki współczesnej dla dzieci, skierowany do stołecznych ogólnokształcących szkół podstawowych (klasy I – IV). Ich celem jest wzbogacenie doświadczeń dzieci o nowe obszary kultury muzycznej, uwrażliwianie ich na różne aspekty muzyki, jej elementy i konteksty kulturowe związane między innymi z „ekologią dźwięku”, zagadnieniami otoczenia dźwiękowego współczesnego człowieka.

Kompozycje prezentowane w tym projekcie realizowane są z użyciem współczesnego języka muzycznego, a zarazem dostosowane do percepcji młodego słuchacza. Wykorzystują techniki teatru instrumentalnego, performance, mediów elektronicznych i – co najważniejsze – wymagają od młodej publiczności aktywnego uczestnictwa, zaangażowania w zabawach realizowanych w przebiegu  poszczególnych utworów i pomiędzy nimi.

„Muzyka i zabawa” powstała 16 lat temu w Centrum Sztuki Dziecka (autorką jest Hanna Gawrońska, wybitny psycholog dziecięcy). Jest wciąż doskonalony i uzupełniany co roku o nowe kompozycje. Centrum Sztuki Dziecka sprawuje opiekę merytoryczną nad warszawską edycją koncertów. Natomiast praskie Centrum Promocji Kultury zapewnia nieodpłatnie nowoczesną salę koncertową wraz z obsługą techniczną.

Dotychczasowa współpraca układa się znakomicie, owocując udanymi koncertami, na które zgłasza się znacznie więcej chętnych niż jesteśmy w stanie przyjąć. Entuzjastyczne reakcje dzieci  i nauczycieli na koncertach potwierdzają trafność koncepcji programowej. Projekt „Muzyka i zabawa w Warszawie” zamierzamy wspólnie kontynuować w następnych latach.

*Muzyka i Zabawa w Warszawie 2012
*Muzyka i Zabawa w Warszawie 2011
*Muzyka i Zabawa w Warszawie 2009