CZYTANIE DŹWIĘKIEM Warsztaty improwizacji dla młodzieży i dorosłych
Sobota 16 grudnia 2023 r.
godz. 18:00-21:00
MAL na Lokajskiego
Lokajskiego 3, Warszawa
Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza młodzież i dorosłych do udziału w warsztatach improwizacji „Czytanie dźwiękiem”, które odbędą się w sobotę 16 grudnia w warszawskim Miejscu Aktywności Lokalnej przy ul. E. Lokajskiego 3
Warsztaty poprowadzą świetni artyści, specjalizujący się w muzyce współczesnej: Jarek Kordaczuk (monokton i sensory ruchu), Jarosław Siwiński (syntezator), Małgorzata Kołcz (kontrabas) oraz Grzegorz Ociepka (aktor).
Zaproszeni na warsztaty są wszyscy, którzy lubią muzykować oraz ci, którzy chcieliby zacząć. Nie trzeba być profesjonalistą, a nawet nie trzeba posiadać własnego instrumentu.
Wystarczy ciekawość muzycznego świata i chęć do wybrania się w podróż po świecie muzyki współczesnej i improwizacji. Każdy z uczestników dostanie zadanie na miarę swoich możliwości.
Będzie świetnie, przyjemnie i oczywiście bardzo twórczo. W planach są m.in. rozmowy za pomocą dźwięków, „malowanie” dźwiękowych portretów i pejzaży. Podczas warsztatów uczestnicy doświadczą również, jak uprawiać aleatoryzm kontrolowany, sonoryzm i kolektywną improwizację.
Dla uczestników, którzy nie przyniosą własnych instrumentów zapewni interesujące instrumentarium. Będą to m.in. skonstruowane przez Jarka Kordaczuka sensory ruchu, uruchamiające określone dźwięki elektroniczne.
Ostatnia część warsztatów zostanie poprowadzona przez aktora - Grzegorza Ociepkę - czytającego specjalnie przygotowane w formie partytury tekstowej opowiadanie. Towarzyszyć mu będzie ilustracja muzyczna wykonywana przez uczestników warsztatów.
Warsztaty zakończą się krótkim koncertem ok. godz. 20:00, podczas którego zagrają wszyscy razem - uczestnicy i prowadzący warsztaty „Czytanie dźwiękiem”.
Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników zajęć poprzez formularz:
https://forms.gle/FYMekZge747spzXz9
🍀 Zapraszamy również także chętnych uczestników ze specjalnymi potrzebami. Prosimy o informację, jeśli będzie potrzebna pomoc w Waszym uczestnictwie w warsztatach.
Szczegóły: www.ptmw.art.pl oraz https://fb.me/e/3ohxWu6aw
Do zobaczenia!
_______________
Warsztaty „Czytanie dźwiękiem” kończą realizowany przez PTMW w 2023 r. program „Warszawa kreatywna", który jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.
_______________
Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej | Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa | Współpraca: MAL Lokajskiego, Agencja Muzyczna Art Deco Group | Patroni medialni: TVP Kultura, POLMIC.PL - Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Presto Junior, Warszawa za darmo - waw4free, wolnasobota.pl, cameralmusic.pl
ARTYŚCI:
Jarek Kordaczuk
monokton
Studia kompozytorskie odbył na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Jego myśli twórcze kołaczą się od piosenki poetyckiej i muzyki dla dzieci po utwory eksperymentalne - przechodząc przez różne odcienie muzyki instrumentalnej i wokalnej, kameralnej i symfonicznej, akustycznej i elektroakustycznej, klasycznej i improwizowanej a nawet... cichej i głośnej.
Jako twórca muzyki eksperymentalnej charakteryzuje się dbałością o to, by realizacja warstwy elektronicznej odbywała się na urządzeniach, w których czytelne jest przeniesienie gestu na dźwięk. Jest m.in. twórcą prototypowego instrumentu - monoktonu, który zmuszeni jesteśmy teraz znosić w wielu jego utworach.
Grzegorz Ociepka
aktor
Jego twórczość od początku związana jest z teatrem dla dzieci. Był aktorem m.in. Teatru Animacji
w Poznaniu, Teatru Lalek Guliwer w Warszawie i Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Reżyseruje sztuki teatralne, jest autorem scenariuszy i spektakli dla dzieci, na przykład „Recepta na odwagę”,
czy „Witaminowa przygoda”. Od ponad 20 lat prowadzi swój własny teatr „Promyk“. Prowadzi również warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i instruktorów teatralnych. Organizuje je samodzielnie i we współpracy z różnymi instytucjami takimi jak: Biblioteka Wojewódzka w Poznaniu, poznańskie Centrum Sztuki Dziecka i in.
Jarosław Siwiński
syntezator
Kompozytor, pianista, organizator wydarzeń artystycznych, absolwent UMFC w Warszawie. Często działa na pograniczu teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Współpracował m.in. z Eugeniuszem Rudnikiem, Fryderykiem Rzewskim, Grupą Azorro, orkest de ereprijs (Appeldorn), Bang on a Can (Nowy Jork) i Forbidden City Chamber Orchestra (Pekin).
Jest autorem hejnału Rzeszowa, tworzył także muzykę do filmów animowanych (m.in. Jana Lenicy i Daniela Szczechury), teatru i gier komputerowych. Przez wiele lat współpracował z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne.
Małgorzata Kołcz
kontrabas
Absolwentka AM w Gdańsku oraz UAM w Poznaniu. Stypendystka MKiDN oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Laureatka nagrody ZKP w dziedzinie edukacji. Występuje z zespołami kameralnymi i orkiestrami. Wykonuje muzykę klasyczną i współczesną, a także muzykę improwizowaną.
Działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej oraz jej twórców. Projektuje, organizuje i promuje różnorodne wydarzenia artystyczne (m.in.: Festiwal „Obrazy z Conrada”, „Letni Festiwal Nowego Miasta”, „Obrazy z Warszawy”, „Audio Stage”). Jest inicjatorką warsztatów dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, „Co słychać w muzyce?” i „Nie bój się improwizować!". Tworzy również teksty poetyckie.