Menu Zamknij

1 lipca 2019 r. w wieku 90 lat zmarł wybitny kompozytor, krytyk muzyczny, muzykolog, dramaturg, grafik i pedagog, autor szeregu monografii i artykułów poświęconych muzyce współczesnej i historii muzyki.

Bogusław Schaeffer, urodzony w 1929 roku był autorem ponad 17 książek, 650 prac graficznych, 550 kompozycji muzycznych, 44 dramatów. Fenomen Schaeffera tkwi w wielowymiarowości podejmowanych przez niego działań artystycznych, oraz w niezwykłej inwencji twórczej.

Choć znany jest przede wszystkim jako kompozytor, to także jego dorobek dramaturgiczny (m.in.”Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego”, “Audiencje”, “Kwartet dla czterech aktorów”, “Próby”) wystarczyłby na niejedną literacką biografię.

Bogusław Schaeffer był także doktorem filozofii, grafikiem, cenionym teoretykiem i krytykiem muzycznym. Jego praca “Nowa muzyka. Problemy współczesnej techniki kompozytorskiej” (1958) pozostaje wciąż podstawowym źródłem teoretycznym w tej dziedzinie, a “Introduction to Composition” (1976) jest jedynym w swoim rodzaju w światowej literaturze podręcznikiem kompozycji.
Przez dekady każda praca Schaeffera wywoływała duże zainteresowanie i wzbudzała zazwyczaj ogromne kontrowersje. Najwybitniejsze z setek jego kompozycji prezentowane były na wszystkich kontynentach. Podobnie jego sztuki wystawiane były na całym świecie, w tak oryginalnych językach, jak choćby estoński czy japoński.

https://www.polskieradio.pl/8/4933/Artykul/2333823,Boguslaw-Schaeffer-nie-zyje

Źródło: Dwójka, polskieradio.pl

Bogusław Schaeffer był Członkiem honorowym PTMW.

 

 

Skip to content