Menu Zamknij

15134815_1247280508677334_8588041546684422056_n

Zapraszamy na koncert organizowany przez Fundację Przyjaciół „Warszawskiej Jesieni”, w którym główną rolę odegra fortepian autonomiczny Yamaha Disklavier. Zabrzmią najnowsze kompozycje: Jerzego Kornowicza, Krzesimira Dębskiego, Alicji Gronau, Anny Ignatowicz-Glińskiej, Ryszarda Osady, Michała Górczyńskiego i Jarosława Siwińskiego, które wykonają: Joanna Freszel [sopran], Trillingen Duo [Iwona Jędruch – gongi, misy dźwiękowe i Małgorzata Kołcz – kontrabas], Michał Górczyński [klarnety] i Opium String Quartet [Agnieszka Marucha – I skrzypce, Ania Szalińska-Zaziębło – II skrzypce, Magdalena Małecka-Wippich – altówka i Olga Łosakiewicz-Marcyniak – wiolonczela], a wraz z nimi Yamaha Disklavier.

Wstęp wolny.
Info o koncercie: https://www.facebook.com/events/623660737815049/

***

8 grudnia 2016 r.
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
10:00 AutoPianoForte Open 1 – Spotkanie dla młodzieży
18:00 AutoPianoForte Open 2 – Spotkanie z twórcami
19:00 – Koncert

We czwartek 8 grudnia o godz. 19:00 zapraszamy do Studia Koncertowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie na „AutoPianoForte” – eksperymentalny koncert kameralny na fortepian autonomiczny i kameralistów.

Fortepian autonomiczny to instrument, który obywa się bez pianisty. Nie należy go mylić z syntezatorem. Dźwięk wydobywa się z niego klasycznie – za pomocą młotków uderzających w struny, ale jego wyjątkowość polega na wyrafinowanych serwomechanizmach, które sterowane komputerem, mogą same poruszać mechanizmem młoteczkowym i pedałami. System może też zapamiętywać grę pianisty, odtwarzając następnie w najdrobniejszych detalach jego interpretację.

Sterowanie fortepianem przez komputer daje także ogromne możliwości kompozytorom – i to na tym jego aspekcie skupiony jest projekt „AutoPianoForte”. Mając do dyspozycji klasycznie zbudowany instrument nie trzeba mianowicie liczyć się z ograniczeniami ludzkiej fizyczności. Najbardziej skomplikowane przebiegi krzyżujące się w szalonych tempach, złożone wielodźwiękowe akordy, wymyślne faktury obejmujące całą klawiaturę – wszystko, co można zaprogramować na komputerze, respektując jedynie ograniczenia mechanizmu fortepianowego, jest tu wykonalne.

Program:

 • Jarosław Siwiński CHOPIN ELEMENTS
  na fortepian autonomiczny
 • Anna Ignatowicz-Glińska GROMADKI
  na gongi, misy dźwiękowe, kontrabas i fortepian autonomiczny
 • Michał Górczyński SONG
  na klarnet kontrabasowy i fortepian autonomiczny
 • Krzesimir Dębski EL PIANO DIABOLICO
  na klarnety, kwartet smyczkowy i fortepian autonomiczny
 • Jerzy Kornowicz DZWONY OD NIELISZA
  wersja na fortepian autonomiczny (2015)
 • Jarosław Siwiński JEŻELI
  na sopran, kwartet smyczkowy i fortepian autonomiczny
  (do wiersza Agnieszki Syskiej „Jeżeli dusza gdzieś jest”)
 • Ryszard Osada ALONE
  na gongi, misy dźwiękowe, kontrabas i fortepian autonomiczny
 • Alicja Gronau MULTIDRAM
  do słów własnych na klarnet, Sopran, Yamaha Disklavier,
  kwartet smyczkowy i kontrabas z improwizacją w stylu komedii dell’arte

Wykonawcy:
Joanna_Freszel_fot._Anna_Konieczna-Purchala_1.jpg

Joanna Freszel (sopran), Michał Górczyński (klarnety), Trillingen Duo: Iwona Jędruch (gongi/misy dźwiękowe) i Małgorzata Kołcz (kontrabas), Opium String Quartet: Agnieszka Marucha (skrzypce I), Anna Szalińska (skrzypce II), Magdalena Małecka-Wippich (altówka), Olga Łosakiewicz-Marcyniak (wiolonczela) oraz fortepian Yamaha Disklavier

Koncert „AutoPianoForte” poprzedzą dwa spotkania przedstawiające między innymi możliwości techniczne instrumentu oraz sposoby komponowania na tego rodzaju fortepian. O godz. 10:00 zapraszamy na AutoPianoForte Open 1 dla młodzieży licealnej, które poprowadzą kompozytorzy Krzesimir Dębski i Jarosław Siwiński oraz Sylwester Dmuchowski z sekcji instrumentów muzycznych firmy Yamaha Music Europe.

Drugie spotkanie AutoPianoForte Open 2 odbędzie się o godz. 18:00 tuż przed koncertem, a jego gośćmi będą kompozytorzy biorący udział w tym eksperymentalnym koncercie.

Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.

Inicjatorem wydarzenia jest kompozytor i pianista Jarosław Siwiński. Partnerem wydarzenia jest Yamaha Music Europe oraz Program Drugi Polskiego Radia.Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Szczegółowe informacje pod nr. tel. 790 395 228 oraz na stronie http://www.facebook.com/FundacjaPrzyjaciolWJ

Czyżby ukoronowaniem ponad 200-letniej ewolucji fortepianu była rezygnacja z pianisty? Czy fortepian autonomiczny jest tylko zaawansowaną pozytywką, czy też ujrzymy w nim metaforę rozpoczynającej się, wszechogarniającej fali robotyzacji? Nie zamierzamy odpowiadać jednoznacznie na te pytania, ale warto mieć je z tyłu głowy, słuchając koncertu „AutoPianoForte”.

Zapraszamy!

Organizator: Fundacja Przyjaciół „Warszawskiej Jesieni” / Prezes Fundacji: Anna Pałyga

Współfinansowanie: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Partnerzy: Polskie Radio S.A., Yamaha Music Europe GmBH

Współpraca: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Agencja Muzyczna Art Deco Group, Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej

Patroni medialni: Dwójka – Program 2 Polskiego Radia, magazyn Presto. Muzyka Film Sztuka, POLMIC.PL – Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Warszawska Kulturalna, Warszawa za darmo – waw4free, Łyk Kultury, wolnasobota.pl, cameralmusic.pl

Pomysłodawca i koordynator projektu: Jarosław Siwiński

Koordynator działań promocyjnych: Małgorzata Kołcz

 Zapowiedź koncertu w formie PDF znajdą Państwo tutaj: apf_2016_-_zapowiedz

Skip to content